/ iStock/Getty Images

За единен орган за управление на водите се обявиха експерти, които бяха изслушани на заседание на Временната комисия за установяване на всички факти и обстоятелства относно проблемите с безводието в страната в Народното събрание. 

Според доц. д-р инж. Венци Божков, заместник-декан по научна дейност и международно сътрудничество в Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ), ако има единен орган, който да е отговорен за управлението на водите, то би било по-ефективно. 

Инж. Алеко Томов, управител на Водоканалпроект - "Чисти води", подкрепи идеята да има единно управление. В момента отговорните министерства са няколко и понякога нещата между тях се припокриват, а и дори си пречат, отбеляза той. 

По думите му в България има много реки, но те са малки планински потоци, които са пълноводни само четири месеца в годината, а през останалото време се наблюдава засушаване и нисък дебит. По време на пълноводието през тях минават големи количества вода, която е изпускаме, а тя трябва да се хване, посочи Томов. 

Той алармира и за недостига на кадри в сферата на управлението на водите. 

Според инж. Мария Станкова, експерт във "Водоканалпроект", начинът на водоснабдяване не се е променил от години и проблемите не се решават. Основните проблеми важат за всички населени места, акцентира тя. По думите ѝ наред с язовирите трябва да се използват и повърхностните водоизточници.

Според нея загубите на вода по мрежата са 50-60 на сто, а на някои места достигат до 80 на сто. Тя смята, че причината за това не е само остарялата инфраструктура, защото има градове, в които голяма част от мрежата е подменена, но загубите остават големи. В Сливен 60 на сто от мрежата е подменена, но загубите на вода са 87 на сто, въпреки че населението е намаляло. В града цял квартал получава вода, без да я плаща и това е за сметка на коректните платци, каза Станкова.

Тя алармира и за по-задълбочаващи се проблеми с водоподаването по Черноморието, ако не бъде пуснат язовир "Индже войвода". Още през 2000 г. беше получен недостиг заради малки количества в язовир "Ясна поляна", припомни експертът. 

Камелия Цветанова/БТА