Фирмите и компаниите, които биха наели роми на работа, да могат да се възползват от данъчни облекчения. Това предложиха днес от политическа партия ДРОМ, като уточниха, че са силно притеснени от изявленията на европейски политици, включително и на френския външен министър, според които България не бива да влиза в Шенген, докато не си реши проблемите с ромската общност.
От ДРОМ също така изразиха опасенията си от големия бежански поток към страната ни, тъй като той можел да създаде конфронтация с ромското общество. Според председателя на партията Илия Илиев има опасност бежанците да засилят криминалната обстановка у нас и да създадат опасности за зарази и болести.
Илиев е убеден, че хигиенните навици на сирийците, потърсили убежище у нас, са по-опасни за българското общество, от хигиенните навици в ромските гета.
Според Илиев са нужни спешни законови мерки, които да насърчат присъствието на роми в държавната администрация и в общинските структури. Това щяло да даде тласък на страната ни в процеса на интеграция на ромите: „Едва ли не нашата държава става за срам, че не може да реши този проблем и за пореден път да не можем да се преборим и да станем равноправен член като цяло на Съюза, на Шенгенското пространство, а страшно много българи мечтаят именно за това".
От ДРОМ се обявиха против идеята за създаване на училища за бежанци. По думите на Илиев това не трябва да се случва, при условие, че не сме си решили въпросите с ромската общност. Подобно е становището на партията и относно изказването на столичния кмет Йорданка Фандъкова, че на бежанците у нас трябва много бързо да се намери работа: „Не мисля, че едни хора, които нищо не са дали за нашата държава, които не са родени тук, които не дават нищо на българската икономика - това е добър вариант ние да търсим работа за бежанците".
Илия Илиев е убеден, че е много по-логично бежанците от Сирия да останат в Турция, тъй като с нея те имали сходна култура и религия: „Цялата ситуация с бежанците няма как да не се отрази и да не създаде някаква конфронтация с ромското обществото, защото като цяло те бъркат в нашето канче. Турция не ги иска, но ние ги прибираме. Дай да им купим по един „Мерцедес" и един мезонет, пък те ще дойдат тук милиарди - тя половин Сирия ще се премести тук. Къде отива нашата икономика?!"
От политическата партия допълниха, че ще инициират кръгли маси и преговори с партии и неправителствени организации, на които да се предложат и обсъдят идеи за бързата интеграция на ромската общност.