България и Румъния влизат в един мнителен ЕС
България и Румъния влизат в един мнителен ЕС / netinfo

България и Румъния ще влязат на 1 януари в един Европейски съюз, който е все по-малко склонен да приема нови страни членки въпреки относително лесната интеграция на последните десет присъединили се държави, пише Ройтерс.

Агенцията припомня, че София и Букурещ изпуснаха първия влак през май 2004 г. заради изоставането си, но пък няма да им се наложи да чакат търпеливо до 2008 г., както предвиждаха европейски лидери заради постоянните им пропуски в борбата срещу престъпността и корупцията. 25-те сметнаха, че е по-вероятно извършването на необходимите реформи да бъде ускорено, ако България и Румъния са вътре, а не извън съюза, допълва Ройтерс. "Защо трябва да сме отрицателно настроени предварително", заяви неотдавна председателя на Европейската комисия Жозе Мануел Дурау Барозу.

Ройтерс обръща внимание, че с присъединяването на двете много бедни, преобладаващо земеделски, но регистриращи растеж от над пет на сто годишно страни населението на съюза ще се увеличи с 30 милиона, за да докосне половин милиард.

България и Румъния няма да извлекат същите облаги, които имаха десетте, присъединили се с вълната от 2004 г.: те са заплашени от прилагане във всеки момент на предпазни клаузи в няколко области. Комисията вече задейства такава клауза за въздушния транспорт по отношение на София, а много български и румънски кланици и мандри, които не спазват санитарните норми, няма да имат право да изнасят продукцията си в ЕС, отбелязва още агенцията.

Ройтерс припомня, че субсидиите за земеделието и регионите на двете държави също могат да бъдат спрени по всяко време, ако агенциите, които ги разпределят, бъдат заподозрени в злоупотреби. Почти всички страни членки решиха да затворят трудовите си пазари за българите и румънците, припомня агенцията. "Тези ограничения не са приемливи и разширяват кръга на дискриминациите, на които стават жертва новите европейски граждани", цитира Ройтерс Европейската агенция за защита на правата на човека.

Този нов, по-стриктен подход към разширяването се обяснява с няколко фактора. Първо, с конкретни явления като вълната от полски емигранти към Великобритания, която отвори изцяло трудовия си пазар през 2004 г., базирайки се на липсата на имигрантски поток при присъединяването на Испания и Португалия. Налице е и истинска "умора от разширяването", която е твърде недвусмислена сред 15-те стари страни членки. Европейските институции, които са изостанали от времето си, скърцат отвсякъде и повечето държави поставят институционната реформа като предварително условие за по-нататъшно приемане на нови членове.

Ройтерс посочва, че като са казали "не" на европейската конституция, французите и холандците са искали да покажат, че са против безкрайното разширяване на Европейския съюз. Условията за присъединяване на други страни в бъдеще като балканските държави и Турция бяха значително втвърдени, отбелязва в тази връзка агенцията.

"Трябва да покажем, че има един пилот в самолета на разширяването", подчертава дипломат. "По-стриктният френски подход започва да набира привърженици в ЕС", обръща внимание той.

Ройтерс отбелязва, че неотдавнашното разширяване е преминало по-скоро леко. Десетте донесоха високия си икономически растеж и пазарите си, което позволи на 15-те стари да увеличат четирикратно износа си за тази нова и много динамична част от Европейския съюз. В политически план те защитават здраво интересите си, посочва агенцията и дава пример с Полша и Кипър.

С 27 страни и 22 различни езика е трудно да открием сърдечната атмосфера от времето на шестте или на петнайсетте, отбелязва Ройтерс.

Интеграцията се извършва много по-бързо от предвиденото, именно защото новите страни членки научават бързо границите, в които могат да използват правото си на вето, посочва още агенцията.