/ ThinkStock/Getty Images
Безвъзмездната помощ по програмата за газификация на жилища, като мярка за енергийна ефективност (DESIREЕ GAS), се увеличава от 20 на 30 процента от допустимите разходи по проекта, без ДДС. Това съобщи пресцентърът на Министерството на икономиката.
 
Занапред на клиентите ще се покрива изцяло и цената за присъединяване без ДДС, като се запазва таванът на финансиране от 1000 eвро за високоефективни котли и 1200 eвро за кондензационни котли на домакинство.
 
Същевременно срокът на действие на програмата се удължава до юни 2020 г. Това са основните промени по програмата, която действа в страната от август 2016 г. Допълнителните споразумения с газоразпределителните дружества, които участват в програмата, са подписани днес в присъствието на министъра на енергетиката Теменужка Петкова и на Валентин Шайдер - ръководител на Международния фонд "Козлодуй".
 
С тези промени условията по програмата се подобряват значително. Това ще даде възможност на повече домакинства да се възползват от преференциалните условия за битова газификация, е казала министър Петкова на церемонията за подписване на допълнителните споразумения. По нейните думи, измененията ще улеснят усвояването на средствата и ще се увеличат домакинствата, ползващи природен газ. Министър Петкова е благодарила на донорите от Международния фонд "Козлодуй" и на ЕБВР, която администрира средствата по фонда, за отличното сътрудничество, което е ключово условие за успешната реализация на проекта.
 
Домакинствата, които вече са се включили в програмата, също ще могат да получат по-голям процент безвъзмездно финансиране. Разликата между 20 и 30 процента, и таксата за присъединяване ще им бъде възстановена през месечните сметки за ползвания природен газ. За да се възползват от това, те трябва да подадат заявление в местното газоразпределително дружество до 31 март 2019 г.
 
Проектът "Мерки за енергийна ефективност при крайните потребители на природен газ" (DESIREE GAS) е на стойност 10 млн. евро, финансирани от Международния фонд "Козлодуй". Той има за цел да стимулира битовата газификация, заменяйки отоплителните системи на жилищните сгради с такива на природен газ. До момента в проекта участват 13 от лицензираните газоразпределителни дружества.
БТА