Около 300 души протестираха в София срещу високите цени на горивата. Този път от движение „Сила" избраха образно да представят ситуацията в България, като двама души се превъплътиха в ролите на „Политика" и на „Лукойл", които водят народа като три синджира роби. Протестиращите настояват за сваляне на ДДС върху горивата до 16% и за разбиване на картела между компаниите, както и монопола на „Лукойл" при доставките на горива на едро.
По време на митинг-шествието, протестиращите скандираха „Мафия" пред сградите на държавните институции, а пред заведенията призоваваха клиентите да се включат към протеста с думите: „Елата с нас, протестът е за вас".
Пред Дарик говорителят на движение "Сила" Слави Желязков обясни, че десетки хиляди души подкрепят исканията им във „Фейсбук", но малцина имат воля и желание да излязат на улицата. От една година знаем, че има картел на горивата – защо антимонополната комисия го призна чак сега?, питаха протестиращите.
В началото на протеста Слави Желязков каза, че има много въпроси: „Управляващите винаги се извиняват с това, че ЕС им е казал колко да е акцизът. Аз не знам някъде да има такъв закон, с който ЕС да принуждава държава акцизът й да бъде еди-колко-си. Защо ДДС-то при горивата е 20%, а при туризма – 7%? Не може ли някак да се направи нашата икономика да тръгне напред, като се намалят цените на горивата? Те са нереални извинения от сорта на това, че в Иран има или ще има война".
В протестна декларация, изпратена до медиите, протестиращите искат 16% ДДС върху горивата. Желязков обясни на какво е обоснован процентът: „Това е по наша преценка. Говорихме с експерти, които казаха, че това е максимално допустимото намаляване. Но в парламента явно искат да си прибират ДДС-то. Всеки гражданин, който плати 1 литър гориво, ДДС-то остава в държавата и не се връща при него. Интерес имат само частните фирми, така че отговорът е ясен".
В началото на протеста участниците в него разлепиха стикери. „Това са туби с различна големина с плакатчета на протест отгоре. Това е самата реалност. Някои от момчетата ще се завържат с тези туби, защото вече става непосилно дори една тупа да напълниш. В тези туби няма бензин, няма пари. Трябва да се вдигнат минималните работни заплати", коментира още Слави Желязков.
Протести срещу високите цени на горивата имаше и във Варна, Благоевград, Пловдив, Пазарджик и др.