ДДС-то върху лекарствата, купувани от Здравната каса у нас, да падне. Около тази идея се обединиха днес пациентски организации, с мотива, че не може най-бедната държава в Европа, да има най-скъпото ДДС на лекарства. От Националната пациентска организация призоваха то да бъде премахнато сега, в средата на годината, при актуализирането на бюджета за здраве. Представителите на организациите настояха също така и лекарствата за онкоболните да останат в Здравната каса и да не бъдат прехвърляни към Министерството на здравеопазването или към друг специализиран фонд. Подобно прехвърляне ще доведе до сериозно ограничаване на достъпа на пациентите до тези медикаменти, посочват експертите.
Ако още сега се премахне ДДС-то върху лекарствата, за които касата заплаща, то до края на годината биха могли да се спестят над 100 млн. лева, които да спасят човешки животи, убеден е председателят на пациентската организация д-р Станимир Хасърджиев. „Това обаче е една дългосрочна социална мярка. Ако това не се случи, трябва да се намерят средства отнякъде другаде, за да могат хората са се лекуват", каза той и допълни, че България, която е най-бедната членка на ЕС, има най-високо ДДС на лекарствата. По думите му в Гърция ставката е 9 на сто.
Хасърджиев припомни, че в Гърция бюджетът за тази година само за лекарства е 2 милиарда евро, а у нас целият бюджет за здравеопазване е 1.5 милиарда евро. „Пациентските организации многократно сме заявявали, че не е работа на Министерството на здравеопазването да се занимава с търговия, тръжни процедури и така нататък. Затова пациентските организации от години се бориха за това лекарствата да започнат да се подсигуряват от НЗОК. Това вече е факт и сме свидетели на първите добри резултати", каза Хасърджиев.
Предложенията ще бъдат внесени в здравното министерство и в касата още днес, допълниха от пациентските организации.