В параграф 18 в Закона за енергетиката и Закона за енергията от възобновяеми източници, приет на 24 юли т.г., доходите ни се ограничават с 80%. Това твърди Петър Лазаров, собственик на една от около 400-те малки фотоволтаични централи, заплашени реално от фалит.
Техните представители се събраха днес на неформална среща в Пловдив, за да обсъдят ситуацията.
Става дума предимно за фотоволтаични централи, изградени по европейски програми. В определен период, обяснява казуса Миглена Русинова, председател на Асоциацията на фотоволтаичните централи, фонд „Земеделие” е отпускал това финансиране, без да има съгласуваност с решенията на ДКЕВР.
Изисквало се е по закон да има издавани решения, в които да се определя различна от стандартните тарифи за производителите на зелена енергия, ползвали евросубсидии. Това обаче не се е случвало. Така те са били присъединявани на цената, която е действала за стандартното изкупуване на енергия от възобновяеми източници. По този начин на практика са получавали двойно финансиране.
Въпросът е кой е виновен? Процесът започва по време на правителството на Тройната коалиция. От името на всички потърпевши Лазаров обобщи, че след промяната и намалението на приходите, те няма да могат да покрият дори текущите си разходи.
Малките фотоволтаични централи са с висока себестойност, без европейското финансиране и преференциалната цена те няма как да работят. „Ние повярвахме на държавата, повярвахме на закона и го направихме. След три години се оказва, че трябва да фалираме”, заяви той.
Според Миглена Русинова очевидно има неизпълнение на ангажименти от страна на държавата и на контролните органи, но в момента тежестта се прехвърля изцяло на производителите, които вече са направили инвестиции и имат кредити в банки. Затова тя смята, че трябва да бъдат инициирани разговори.
С новите мерки проблем има и пред всички останали с намаляване на часовете, до които произвежданата зелена енергия се изкупува на преференциална цена.
Русинова посочи, че фотоволтаичните централи ще стигнат този обем часове в края на септември, по същото време ще ги достигнат и водните централи, а вятърните - още в средата на същия месец. След това законът предвижда енергията да се продава на свободен пазар, но България е единствената страна, член на ЕС, в която той отсъства.
По-нататък законът постановява тя да се изкупува на цена, по-малка от една стотинка. При това положение ние ще спрем нашите централи и няма да произвеждаме зелена енергия, защото разходите ни ще бъдат драматично по-високи. И това ще се случи най-вероятно през октомври, твърди Русинова.
Фотоволтаиците имат намерение да сезират Европейската комисия, президента на България и омбудсмана за променените със задна дата условия в договорите им. Случаят може да бъде отнесен и до Европейския съд в Страсбург.
Източник: БГНЕС