Кунева за антикорупционната стратегия: Не правим „копи-пейст от Румъния
Кунева за антикорупционната стратегия: Не правим „копи-пейст от Румъния / снимка: БГНЕС

Вицепремиерът Меглена Кунева заяви, че по отношение на актуализираната антикорупционна стратегия експертите не се придържат към опита на Румъния и не правят "копи-пейст". Следваме наш опит, Румъния е различна държава с различна история през тези последни десетилетия, каза Кунева в отговор на въпрос на Ана Баракова по време на блицконтрола, съобщава БГНЕС.

Питането на Баракова бе за създаването на специализирано звено за разследване на корупционни влияния на служители, заемащи висши държавни постове, в това число президент, премиер, министри, депутати и други или т.нар "антикорупционната прокуратура", която може би ще бъде подобна на действащата в Румъния. Кога очаквате да заработи в България и как виждате като времеви период реализирането на този проект у нас, попита Баракова. Тя поиска да разбере и дали този орган ще бъде част от съдебната система или ще бъде към главния прокурор.

От вчера антикорупционната стратегия е на сайта на Министерски съвет, каза в отговор Кунева.

Кунева иска единен орган за борба с корупцията по румънски модел

Преди дни в Румъния е имало много тежък скандал между агенцията за интегритет и т.нар. специализирана прокуратура, каза Кунева и обяви, че въпросът "кой ще пази пазачите" в Румъния е много актуален. Опитът на Румъния е взет от Полша, която от своя страна е взаимствала от балтийските държани и е изучено като възможност опитът да се приложи и в България, каза Кунева.

"Дайте да видим какво е полезно за България и да го направим у нас", призова Кунева и обясни, че предложената от кабинета стратегия има три стълба - единен орган, национален координатор в лицето на премиер или вицепремиер и съвет с участие на неправителствени органи.

Предвижда се създаването на единен орган за превенция и борба с конфликта на интереси, като най-важната част от създаването на този орган ще мине през закон, обясни Меглена Кунева. Този орган ще вземе част от правомощията на Сметната палата, когато става въпрос за декларациите на около 6000 души на висши държавни постове, каза тя.

"Какво ще прави прокуратурата е въпрос на промяна в Конституцията, а това, към което се насочва правителството, е изграждане на специализирано междуведомствено звено между прокуратурата, ДАНС и МВР за разследване на престъпления, извършени от хора, заемали или заемащи висши държавни длъжности", обясни вицепремиерът.