Най-качествената продукция, произведена от русенските овощари, заминава за Румъния. Причината е, че покупателната способност на хората от северната ни съседка е по-висока, обясняват местните производители, съобщава БНТ. В същото време на българите пазари се продават предимно вносни плодове, които са на по-ниски цени заради по-високите субсидии за земеделците там.
Руското ембарго засегна и производителите на плодове и зеленчуци
50% от плодовете, произведени в русенския регион, се реализират на пазарите в Румъния. От една страна овощарството в северната ни съседка не е толкова развито, а от друга - цените са по-високи.
"Тук се потребяват предимно среден клас стока, има много малък пазар за по-качествената стока. Доколкото Букурещ - хората там са платежоспособни и предпочитат да консумират по-качествени стоки, така че всичката качествена стока отива директно за Румъния", казва производителят на ябълки Николай Колев.
Консумираме 80% вносни плодове и зеленчуци
Преди време българските производители имали проблеми с превозването на стоката, но от българо-румънската земеделска работна група, която съществува вече 5 години, им съдействали.
"Имахме проблеми с дългите проверки на нашите бусове със стока. Веднага реагираха от областната управа в Гюргево и тези проверки станаха много по-леки", казва Колев.
Проблемите на вътрешния пазар обаче остават, въпреки законови промени. Сед тях Колев посочва нелоялна конкуренция от страна на големите вериги, които внасят стоката без ДДС. „Фактически веднага нашата стока става с 20% по-неконкурентно способна спрямо тяхната. Освен това те получават доста по-големи субсидии ... и така цената на стоката, която можем да вземем в България, е колкото да си платим разходите по отглеждането й", допълва овощарят.
Стартира първият електронен пазар за плодове и зеленчуци
За да могат да защитават интересите си, производителите на плодове в русенския регион се сдружиха в Съюз на дунавските овощари.