Антикризисните мерки трябва да съберат 1,5 млрд. лева за държавната хазна, съобщи финансовият министър Симеон Дянков на дискусия с представители на бизнеса. Финансовото министерство представи списък с мерки, в които е включено увеличаването на ДДС-ставката с 2 на сто, както и въвеждането на данък „Лукс". Сред предложенията са и въвеждането на подоходен данък при отпускането на социални пенсии и добавки, както и спиране на намаляване на осигурителната тежест поне до края на 2011 г.
Срещу част от антикризисните мерки, които финансовото министерство подложи на дискусия, има и планиран приход. Например облагането на свръхбогатите и скокът на ДДС-то ще донесат общо 690 млн. лева на бюджета. Общата цел е намирането на 1,5 млрд. лева, обясни Симеон Дянков. „Ако достигнем това, аз поне ще съм много по-спокоен от гледна точка на това как българският бюджет ще се справи до края на тази година", каза финансист номер едно.
След срещата водещи икономисти и представители на бизнеса се обединиха около тезата, че е по-важно да се съкратят разходите. „Някои от секторите на държавния апарат, които твърде дълго време не са реформирани, сега, в момента много бързо тази реформа трябва да стартира, за да се намери съответният резерв в разходната част, съответно това трябва да бъде и в комбинация с внимателни стъпки относно приходната част", каза председателят на Съвета на директорите на фондовата борса Асен Ягодин.
Георги Ангелов от „Отворено общество" пък коментира идеята за регулиране на цените на водата, тока и парното: „Няма как да отидем към по-ниски цени на тока освен ако не реформираме енергетиката. А за структурни реформи не се говори в тези мерки, пък и синдикатите не ги подкрепят. Същото е и в другите сектори, и в полицията, и в железниците".
Като цяло експертите не подкрепиха идеята за увеличаване на данъка върху добавената стойност.