В интернет продават нелегално допинг
В интернет продават нелегално допинг / netinfo
Думата „допинг” е известна вече не само на спортистите и лекарите, но и на почти всички хора. Десетките скандали у нас, а и по целия свят, свързани със спортисти, чиито постижения са в резултат на употребата на забранени вещества, направиха понятието “допинг” не по-малко известно и обсъждано от наркотиците, при това далеч извън спортните и лекарските среди. Оказва се обаче, че веществата, познати под това име, са не по-малко опасни от най-твърдите наркотици, като при употребата им се развива също зависимост, подобна на тази към дрогата. Точно по тези причини допингът стана предмет на интерес за търговци и нелегални дилъри на черния пазар, и стана особено печаливш незаконен бизнес.

Допинг, оказва се, никак не е трудно да си купиш. Ако си тинейджър с комплекс от недостатъчно добре развитото си тяло и много искаш на натрупаш мускули, в кой да е квартален фитнес ще ти предложат цялата гама от подобни допингови продукти, макар и забранени от закона. Да оставим настрана факта, че и депутатски съпруги се оказаха намесени в този бизнес. Много по-просто и лесно е обаче да влезеш в който и да е интернет сайт за подобни вещества и просто да си купиш допинг по интернет. Оказва се, че и след многобройните опити на властите за спрат търговията със забранените за употреба допингови вещества, черният интернет пазар продължава да цъфти и трупа печалби.

Под понятието „допинг” се разбират неразрешени методи за постигане на големи постижения обикновено в спорта. Вземането на допинг се изразява в приемането на стимулиращи вещества и медикаменти, които правят спортиста по-силен и издръжлив от нормалната си спортна форма. Международните спортни организации са на мнение, че допингът застрашава съществуването на световния спорт, тъй като от една страна истинските спортни постижения биха се дължали единствено на приема на химични съставки и медикаменти, а не на човешката воля и реални спортни качества, а от друга страна, защото стимулантите предизвикват зависимост у спортистите и вредят на редица функции на организма.

По тези опасности световният спорт е приел Допинглист - списък на неразрешените вещества, които не бива да приема един спортист. Преди всяко спортно състезание се осъществява допинг-контрол, като се взима проба от спортиста и ако той е приел забранено химическо вещество, получава наказание като забрана за участие в спортни състезания за определено време, парични глоби и отнемане на отличия и титли, които са спечелени благодарение на допинга.

Списъкът на забранените допинг вещества се съставя и актуализира от Световната антидопингова агенция. Самият списък е доста дълъг. Сред забранените за взимане по всяко време вещества – и по време на състезания и извън тях, на първо място са анаболите и анаболните стероиди, хормоните, бета-2 агонисти, средства с анти-естрогенно действие, диуретици и други вещества, които маскират и прикриват в организма приетите допингови медикаменти и при допингова проба, те не се откриват. Сред забранените хормони са еритропротеин, хормон на растежа, инсулин, кортикотрофини.

По-нататък списъкът на Световната антидопингова агенция изброява забранените за използване методи. На първо място е подобряването на преноса на кислород, или иначе казано прословутия кръвен допинг и вливането на кръвни заместители като хемоглобинови продукти. Абсолютно е забранен и всякакъв генен допинг с клетки, гени, генетични елементи и прилагането на модулация на генетичния израз, имащи способността да повишат постиженията на даден атлет. Първата група забранени за приемане по време на състезания вещества са стимулантите като адреналин, амфетамин, кокаин, и още дълъг списък от тези вещества, също така наркотици и глюко-кортикостероиди. Някои са забранени само за определени спортове.

Категорично забранените анаболни стероиди представляват синтетична версия на мъжкия хормон тестостерон. Те увеличават мускулната маса и силата, но повишават агресията и намаляват умората. Употребяват се в силовите спортове и най-вече щангите, взимат ги лекоатлетите и на първо място спринтьорите, и отборните игри. Те обаче освен че увреждат черния дроб и бъбреците, намаляват потентността, а освен до оплешивяване, водят и до увеличаване на млечните жлези при мъжете – така наречената гинекомастия. Най-големи потребители на анаболите обикновено са фитнес маниаците. Купуват основно метандростенолон, стромба, сустанон, уинстрол, нандролон деканоат. Стимулантите като амфетамини, или т.нар. синтетична дрога, кофеин, кокаин и ефедрини стимулират мозъчната дейност и обикновено се взимат от силовите спортисти, но причиняват високо кръвно налягане и аритмия.

Инсулинът и човешкият хормон на растежа пък правят спортистите по-силни и издръжливи, топят мазнините и увеличават мускулите, и се употребяват в колоезденето, гребането и бягането на дълги разстояния. Причиняват обаче анормален растеж на органите. Генният допинг е създаден за лечение на наследствени заболявания като мускулната дистрофия. При експериментите плъховете и мишките, третирани с него, са увеличили размерите си с 30 процента. Тези, които искат да намалят по-бързо излишните мазнини, търсят бета-2 агонисти. Най-разпространен е кленбутеролът, който често се купува и от жени, имащи желание бързо да отслабнат. Струва само 2 лева. Културистите пък взимат соматотропен хормон на растежа, който обаче води до необратимо нарастване на челюстта, крайниците и нарушава хормоналния баланс на организма.

Според Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина медицински специалисти, които произвеждат, продават или предоставят забранени лекарствени продукти, се лишават от право да упражняват професията за срок от шест месеца до две години. С глоба от 25 000 до 50 000 лв. се наказва този, който произвежда, внася, продава или съхранява лекарства, които не са разрешени за употреба. Глоба от 10 000 до 20 000 лв. се налага на всеки, който рекламира неразрешени за употреба лекарствени продукти и им приписва или насочва към свойства, свързани с профилактика, диагностика или лечение на болести. Депутатите забраниха и продажбата по интернет на лекарства, отпускани по лекарско предписание.

Това е официалната страна на проблема с допинга. На практика обаче във всеки квартален фитнес на всеки тийнейджър или пък мъж, който мечтае за мускули и спортна фигура, му се предлага да прескочи дългите месеци спортни упражнения, а да си избере измежду пълната гама забранени допинг медикаменти. Така много от тийнейджърите си купуват забранени допинг вещества направо от фитнес залата без никакви усилия. Още по-богат избор има обаче в интернет мрежата, където и след законовата забрана съществуват неизброимо количество интернет сайтове, които предлагат продажба на забранените допинг вещества. “Добре дошли в света на стероидите” – такъв поздрав ви посреща веднага, щом отворите, най-посещаваният такъв сайт – www.steroidite.com.

В него са изброени всички медикаменти от Допинглиста. Посочено е, че всички мастно и водно разтворими анаболни стероиди се прилагат интрамускулно, и е обяснено как точно и къде трябва да се бие инжекцията, за да има най-голям ефект и какъв вид игла и спринцовка са подходящи. Не е пропусната дори забележката, че преди това човек трябва да си измие ръцете. Има дори снимки как става инжектирането. В отделна графа са посочени и страничните ефекти на допинг веществата като агресия, акне, високо кръвно налягане, понижено либидо, намаляване на тестисите и увеличаване на простатата, косопад, заболяване на черния дроб. Подробно са разработени и предложени на сайта схеми и таблици по дни и дози за приемане на медикаментите за сила, мускулна маса, релеф за начинаещи, напреднали и професионалисти.

В топлистата на най-продаваните продукти са метандростенолон, сустанон 250, стромба, хексоболон, нандролон. Най-новият продукт се казва „Трибулус” и струва 30 лв. Има пълна ценова листа на предлаганите продукти по отделните раздели – таблетки или ампули за инжектиране. Предлагат се общо 35 медикамента. Най-евтините продукти са ампули тестостерон по 6 лв. едната, ампули сустанон 250 по 9 лв. и нандролон по 12 лв. А най-скъпите допинг медикаменти, които се предлагат на сайта,а оксанабол за 350 лв., примобол за 280 лв., халотестин за 200 лв., метанабол за 175 лв. и анаболни таблетки за 170 лв. Всяко вещество е придружено със снимка и опция за незабавна покупка по интернет. Анонимните винтуални търговци гарантират, че ще доставят всяко поръчано лекарство до 48 часа.

Много от останалите интернет сайтове, които предлагат допинг, копират част от информацията за това какво представляват анаболните стероиди и какво действие имат. Повечето обаче премълчават за опасните и необратими странични ефекти, а никъде не се предупреждава потенциалния клиент, който може да е и тийнейджър, че водят до пристрастяване и зависимост, по същия начин, както и наркотиците. Цените на допинг медикаментите са едни и същи, в някои обаче гамата предлагани продукти е малко по-богата. Сайтът www.suplements.net пък препраща към британски сайтове със следното предупреждение: “ВНИМАНИЕ!Поради наличието на ФАЛШИФИКАТИ на продуктите на BRITISH DRAGON избягвайте закупуването им от съмнителни или случайни източници! МОЖЕТЕ ДА ПРОВЕРИТЕ НАШИТЕ ПРОДУКТИ НА http://www.britishdragon.com”.

На друг от сайтовете, насочен повече към фитнеса, са оставени за контакт дори мобилен телефон, електронна поща и скайп номер. В сайта www.muskulibg.com пък, който рекламира себе си като портал за фитнес и здравословен начин на живот, са се сетили дори да включат условия, с които потребителят трябва да се съгласи, преди да купи по интернет допинга. Сред тях на фона на съблазнителната реклама на допинговите продукти, се посочва и че употребата на стероиди е лично решение на всеки потребител, използването им от физически здрави хора е злоупотреба, сайтът не носи отговорност за придобита от употребата им временна или постоянна физическа или психическа травма, и че използването е изцяло на риска на самия потребител. Така анонимните интернет търговци се опитват да снемат от себе си отговорността за продажбата на забранените продукти.

Сайтът www.anaboli-bg.com пък предлага комплексни цени за цели програми – 9-седмична програма за релеф например струва 669 лв., 9-седмична програма за мускулна маса струва 369 лв.

Анаболните стероиди съществуват от близо 50 години. Повечето популярни анаболни стероиди са известни от преди 80-те години на ХХ век. През 60-те години американски анаболни стероиди са се продавали в свободно в магазинната мрежа. Най-новите стероиди пък идват от Европа, обяснява Кирил Вълчев, известен повече като Киро Скалата, който притежава няколко фитнес зали във Варна и София и се занимава с търговия с хранителни добавки. Какво каза той чуйте в звуковия файл.