Трафикът на български бебета в Гърция
Трафикът на български бебета в Гърция / netinfo

Повече от година перничанката Нели Рутис се опитва да накара българските власти да й съдействат, за да може да види отново дъщеря си Стефани и малката си внучка, които в момента са в неизвестност в Гърция. Според жената целта на всичко това е детето да бъде продадено на гръцко семейство, а дъщеря й да бъде накарана доброволно да се съгласи да проституира в южната ни съседка.

Как едно българско момиче може да бъде измамено и оставено без документи за самоличност в чужда държава и какво направиха българските власти, за да се опитат да предотвратят поредния опит за трафик на хора?

Всъщност случаят, за който става дума е само една малка част от целия процес, при който десетки български деца са продавани на бездетни семейства в Гърция. Често организатори на каналите за трафик на хора са български престъпни групи, които работят съвместно с подкупни гръцки полицаи и магистрати. Според Нели Рутис този случай е именно такъв като покровител на канала, в който са попаднали дъщеря й и внучката й, е висш гръцки държавен чиновник. Така на практика опитите на българката да потърси гръцките власти за помощ се оказват напразни. За сметка на това тя е арестувана и бита в гръцката полиция без да получи и най-малките обяснения или пък да бъде обвинена в извършено престъпление. Затова след безуспешни опити да види дъщеря си и внучката си и след като преди месеци научава и страшната новина, че детето незнайно защо е настанено в пансион за бездомни в Солун, госпожа Рутис реши да се обърне към Дарик за помощ.

Поне десет са престъпните групи у нас, които в момента се занимават с трафик на деца. Това съобщиха полицаи от Генерална дирекция на полицията пред Дарик. Според данни на полицията печалбите на подобни престъпни формации са от порядъка на 200 хиляди евро месечно. Парите идват от продажбата на млади момичета за проститутки и донорство, както и на деца от България на бездетни гръцки семейства. Цената на едно българче в Гърция започва от 2000/3000 евро, ако то е от ромски произход, и достига до 10 000 евро, ако бебето е с майка и баща, които носят чисто славянски черти. Няма данни за това колко точно деца се продават на година в Гърция, но броят им със сигурност е над 100, твърдят полицаи. Гранична полиция често засича как от страната ни излизат млади бременни жени, които престояват в Гърция по няколко месеца, а след това се завръщат у нас без детето. Така следите на извършеното престъпление се губят някъде в гръцките болници и сиропиталища, а българската полиция не може да направи нищо, за да предотврати трафика.

Май 2006 година – пансион за млади майки „Свети Марко” в град Солун.19-годишната българка Стефани Рутис ражда момиче. Жената обаче няма документи за самоличност, защото е доведена в пансиона от директорката на Медицинския техникум в Солун, където учи Анастасия Бандураки. Гъркинята води Стефани с обещанието, че тя ще получи помощ в пансиона, а след това гръцката държава ще положи грижи за нея и детето й. Вместо да получи обещаното внимание обаче Стефани Рутис попада в мрежите на добре организиран канал за продажба на български жени и деца. Тук е добре да се спомене, че и Нели Рутис и дъщеря й Стефани имат и българско и гръцко гражданство и така имат възможност да ползват социалните услуги и на двете държави. Оказва се обаче, че според разказа на Нели Рутис, а и според данни на българските служби, този пансион е известен като място където се продават хубави българки и хубави български деца.

След като влиза в пансиона гръцкия свещеник Плеврекис, който е управител там, обещава на младата българка работа и помощ. Вместо да се случи това обаче 20-годишното момиче изчезва. Документите й остават при майка й в България, която я обявява за национално издирване през Интерпол–България. Резултат няма. Чак месеци по-късно Стефани Рутис се обажда на майка си и заявява, че е родила и че живее в Солун. Къде обаче – не казва. Обяснява на роднините си, че е карана на сила да се крие по частни къщи в Солун, собственост на хора, близки до фондацията, стопанисваща пансиона за млади майки в града. В същото време опитите на Нели Рутис да открие дъщеря си чрез молби до гръцките власти удрят на камък. Като капак на всичко гръцки полицаи се опитват да внушат на българката да се откаже от дъщеря си и внучката си с мотива, че има и друго дете в България.

Чуйте в прикачения звуков файл разказа на Нели Рутис за случилото се с дъщеря й и внучката й.

Близо 10 са престъпните групи, които се занимават с трафик на деца и жени от България за Гърция в момента. Това разказаха за Дарик полицаи, пожелали анонимност. Те най-често работят по следния начин: жени в напреднала бременност са били принуждавани насила или по собствена воля с туристически визи да пресекат границата с Гърция или понякога да отидат и в Италия. “Сводниците” или организаторите, обикновено са местни хора и познати на жените, които раждат в болница. След тайно споразумение с доктор, сводник, адвокат и приемно семейство, бебето е взимано от приемния баща и регистрирано като негов син. Цялата процедура е струвала около 18 000 паунда и е траела по-малко от седмица. Жените са взимали около 4000 за момиче и 10 000 – за момче.

Наред с насилствената проституция и трафика на хора, продажбата на бебета за осиновяване представлява разрастващ се бизнес не само в България, но и в рамките на цяла Източна Европа, твърдят експерти. Трудно е да се разследва, привеждането на статистически данни също е не лесно. Българската полиция обаче разполага с информация за около 250 случая, които са станали от 2001 година досега. Повечето от тези бебета са продадени в Гърция. Тъй като процедурите по осиновяване в повечето страни, включително в България, се затегнаха, а раждаемостта като цяло спада, бебетата на практика станаха безценна стока. Едно от усложненията е, че жените, които дават децата си, са в почти всички случаи роми – едно голямо малцинство в България.

Дарик ще потърси по този случай и мнението на българските власти, компетентни да помогнат – Главната дирекция за борба с организираната престъпност и Министерството на външните работи. Трудно е обаче да се каже със сигурност какво точно ще се случи и дали Стефани и малката й дъщеря ще се завърнат в България при майка си. Според полицаи, ако в случая има данни за престъпление, то е извършено на територията на Република Гърция и тези, които трябва да го установят са гръцките власти. След като те не оказват съдействие, е много трудно от българска страна да бъде направено нещо, твърдят антимафиоти. Твърде вероятно е обаче около този случай да има и още нещо, което ние не знаем.

Това, което можем да кажем, е насочено към момичетата, желаещи бързо забогатяване в чужбина, е само едно: Внимавайте къде и при кого отивате да работите, особено в Гърция и Италия. Защото вероятността да попаднете в ръцете на престъпници е огромна.