Поредният случай на жестоко убийство се случи преди дни. 21-годишният Павел Тасков уби майка си и сестра си в апартамент в блок 371 в столичния квартал „Младост 3", след което се е опитал да изнесе телата с помощта на свой приятел. Около 15.00 часа в събота пътен патрул е забелязал как двама мъже носят нещо голямо, увито в найлон и одеяла. След като били спрени за проверка, двамата заявили, че това са строителни материали. Оказало се обаче, че това е трупът на възрастна жена. След като били задържани на място, единият от двамата младежи - 21-годишният Павел Тасков, признал, че това е трупът на неговата майка, а освен нея е убил и сестра си, чието тяло все още било в апартамента в блок 371.
При обиска в дома му действително полицаите намерили още един труп - на млада жена около 25 години. Установено е, че мъжът е убил майка си на 19 юни около 18.00 часа, а сестра си около 3.00 часа след полунощ. Пред полицаите Тасков разказал, че от три дни не е спал и бил на амфетамини. Пред Дарик съседи на 21-годишния Павел Тасков разказаха, че през последните дни от апартамента са се чували силна музика и викове от скандали между него и майка му.
Дарик научи, че преди седмица семейството е продало друг апартамент в София, като най-вероятно убиецът е искал част от парите, които майка му и сестра му отказали. Приятелят на задържания, който е помагал за пренасянето на труповете, заявил пред полицаите, че не е знаел какво е имало в пакетите. По думите му, Павел го извикал, за да изхвърлят строителни отпадъци. Установено е, че 21-годишният младеж е наркозавиим.
Днес съдът реши да остави 21-годишното момче в ареста за постоянно. Магистратите счетоха, че има обосновано предположение за авторство на убийствата. Съдът прецени още, че Тасков може да извърши ново престъпление, но не и да се укрие. Въз основа на тези мотиви те определиха най-тежката мярка за неотклонение "задържане под стража".
Адвокатът на подсъдимия определи случая като заплетен заради липсата на мотив за убийство и добави, че няма данни за предишни скандали и проблеми, както и за пристрастеност на Тасков към наркотиците. По думите на защитника, младежът не е бил регистриран в полицията. Заедно с Павел Тасков е задържан и 26-годишният му приятел Станимир Цеков, сочен за негов подбудител и съучастник.
Една от версиите за убийството сочи, че 21-годишният Павел Тасков е планирал предварително убийството на майка си Жаниела и сестра си Ралица. След като убил 50-годишната жена, младежът отишъл да играе карти със свои приятели в съседен апартамент. Около 3 часа през нощта сестра му, която работила като администратор в хотел, се е прибрала и потърсила майка си. В този момент Павел и нанесъл няколко удара с бухалка и я убил по подобен на майка си начин. Чак на следващия ден 21-годишното момче решило да се отърве от труповете на двете жени, като ги изхвърли или изгори .Разследващи разказват пред Дарик, че младежът е начертал предварителен план за тежкото престъпление. Някои от действията му били описани дори на хартия.
Какво може да провокира подобен род агресия у подрастващите у нас - на този въпрос отговори Антоний Иванов, психолог към Института по психология в МВР.
За пореден път в събота - 20 юни, бяхме свидетели на едно много жестоко и брутално престъпление, извършено от млад човек. 21-годишният Павел Тасков уби по доста жесток и брутален начин майка си и сестра си. Напоследък зачестиха подобни случи. Как вие в качеството си на психолог, който работи в МВР, гледате на подобна агресия и имате ли някакво обяснение за това?
Не рядко сме работили с прояви на подобна агресивност. Няколко фактора могат да обуславят подобно поведение. Можем да ги групираме, разбира се, не по важност, като на първо място може да се касае за някакво психично заболяване в клиничния смисъл на думата. Друга възможна причина би била т. нар. личностни разстройства - психопатия. На трето място има една доста обширна група, ние ги наричаме социални фактори, които обуславят подобно поведение, където можем да включим на първо място семейната среда и възпитание, на второ място - микросредата, т.е. микросоциума, в който се движат тези хора. На трето място - ангажиментът на обществото, в лицето, може би, на държавата за възпитаване на морални ценности в младите хора, и разбира се фактори, които не могат да бъдат предвидени. Според мен те са малък процент, които обуславят подобно поведение.
По какъв начин се работи с толкова агресивни хора - хора, които до този момент са сочени като примерен студент, примерен ученик, и в един момент избухва някаква много силна агресия в този човек и той извършва някакво престъпление. Тези хора разкайват ли се, осъзнават ли какво са извършили?
Индивидуално е. Всичко зависи от причината, която е предизвикала това нещо. Има хора, които не изпитват чувство на вина от това, което са извършили. Има и други, които при работата с нас, а вече и по-нататък във фазата на досъдебното и съдебното производство, съжаляват и се разкайват за тези неща. Не бих сложил всички под някакъв общ знаменател.
Заговори се, че 21-годишният Павел, след като е убил майка си, е отишъл да играе карти с приятели и е бил абсолютно спокоен. Как характеризирате тази негова постъпка?
Трудно ми е да говоря за конкретния случай, тъй като нашата информация е изцяло от медиите и от показания на съседи. Нямаме достатъчно информация, за да мога да коментирам конкретния случай.
Според вас, защо се засилват проявите на агресия именно сред младите хора?
Това са децата на прехода. При хората от моето поколение по един или друг начин имаше някаква обществена грижа за тяхното възпитание - говорим за обществени организации, за армията. Това бяха държавни институции, които формираха някаква ценностна система у нас. Към момента тези млади хора са оставени на произвола на съдбата. Това е проблемът за появата на тези актове на насилие, точно по това време. От друга страна семейството също играе важна роля.
Трудно ли се работи с такива хора?
Работи се както с всички други хора, зависи от подхода, който бъде избран към тях. Ако се демонстрира някаква неприязън, работата не върви. Ако се демонстрира някаква съпричастност, влезне се в техния начин на мислене, работата с тях не е проблем. Пак казвам, изключваме психично болни хора.
Вие казвате, че в една не малка част в подобни случаи хората не са психично болни?
Да, не са психично болни в клиничния смисъл на думата.
Как могат да бъдат ограничени тези прояви на насилие в обществото?
Рецептата - на първо място трябва да бъде грижа на обществото в лицето на държавата, говорим за образование, възпитание. Също толкова важно е грижата на семейството. Младите хора да бъдат научени кое е добро и кое е зло. Кое трябва да се прави и кое не трябва. На трето място, вече говорим за прилагане на законите. Това са трите неща, които биха повлияли на агресивността в тази форма, в която се проявява в момента.
Може ли парите да са мотив за извършване на толкова тежко престъпление, защото се заговори, че имало някаква продажба на апартамент в семейството. Възможно ли е, според вас, или пари, или под влияние на наркотици да бъде извършено толкова тежко престъпление?
Под влияние на опиат - категорично да, независимо дали това е алкохол, наркотици. Това е фактор, който спомага за извършването. Финансовата причина също може да бъде нещо като отключващ механизъм, но не и в основата на такова поведение. В крайна сметка има много бедни хора в България, които не извършват престъпления. Това могат да бъдат само поводи, но не и в основата на такова поведение.
Вие смятате, че за да бъде извършено толкова тежко престъпление, трябва да има доста по-дълбока и сериозна причина?
Категорично да.