Каскада Долни Искър
Каскада Долни Искър / netinfo

Темата на „Афера” този път е провокирана от сигнала на инж. Емил Русев, управител на фирма “Хидроенергопроект”. Сигналът на инж. Русев поставя няколко много сериозни въпроса преди всичко за обществения интерес и опасността за здравето и живота на жителите на цели 14 селища по поречието на река Искър от Червен бряг до вливането й в река Дунав.

Именно там проект на самия инж. Русев предвижда каскада от осем малки водно електрически централи с прагове от по 5 метра. Първите пет са дадени обаче от Басейнова дирекция на други две конкурентни фирми. Дотук случаят е от частен характер. По думите на инж. Русев обаче проектът на спечелилите разрешение фирми ВЕЦ “Староселци” и ВЕЦ “Хаджи Димово” предвижда язовирните стени да са не от стоманобетон, който издържа на напора на водата, а в горната си половина – от надуваеми балони, които при висока вълна не биха издържали и водата от осемте поредни ВЕЦ-а биха наводнили всичките селища по пътя на Искър до вливането й в Дунав.

В същото време тръбата, по която изтича канализацията на град Искър, може да се окаже потопена под метър и половина вода. Така мръсните води на града не само няма да изтичат в реката, а обратно – под напора на нейните води те ще се връщат обратно и къщите и улиците на град Искър, както и пространството между него и реката, могат да се окажат наводнени с мръсни отходни води. За това общините са били предупредени с три месеца закъснение.

В последните години държавата даде възможност за развитие на малките ВЕЦ-ове, които са възобновяеми енергийни източници. Те представляват езеро с изграден яз и са възможни при равнинните реки с нисък напор на водата, височината на праговете им е от 2,5 максимум до 6 метра. Те почти не се използваха до 2002 г., а от 2003 г. започва разработването на каскади от такива мини ВЕЦ-ове по реките Марица, Искър, Струма и Места. Първите частни ВЕЦ-ове се появиха при продажбата на ВЕЦ „Пасарел” и ВЕЦ Кокаляне от каскада Среден Искър.

Проектът на фирма „Хидроенергопроект” предвижда 8 мини ВЕЦ-а от Червен бряг до устието на река Искър. Фирмата вече има опит с река Арда, Струма и Места. На 15 август подава документи за разрешително за водоползване в РИОСВ-Плевен като първо стъпало от процедурата. На второто Басейнова дирекция-Плевен трябва да даде самото разрешение. Цялата процедура по отделни части трае обикновено около осем месеца. РИОСВ-Плевен е била готова още през април тази година, но, оказва се, е задържала три месеца решението, без да уведомява фирмата-подател. През това време други две фирми подават документи за същото място и същия проект, като единствената разлика е, че техните бентове са разположени не на същите места, а между тези на „Хидроенергопроект”.

Те получават крайното разрешително само за три месеца, невъзможно кратко време, през септември тази година. Едва след това „Хидроенергоремонт” е известена, че й се отказва същият проект. С три месеца закъснение за проекта са известени и населените места по поречието на Искър, които биха били потърпевши от наводненията. За проекта за надуваеми балони общините действително са били известени, както са изискванията на закона, и може би дори са залепили на таблата си съобщения. Хората обаче едва ли са разбрали между сложните технически термини дали надуваемите балони са безопасни или крият опасност от наводнения. Ако високата вода тръгне по реката, този проект предвижда едно постепенно изпускане на балоните в продължение на ден и половина, докато в същото време водата ще дойде за минути и ще предизвика наводнение.

Затова безспорно е било необходимо специалистите да им обяснят положителните страни и рисковете и да се предизвика сериозна обществена дискусия. Защото при невнимателно изпълнение на плана, каскадата би могла да предизвика още един сериозен проблем. Малко след ВЕЦ „Долен Искър 6” в реката се излива канализацията на град Искър, който е в непосредствена близост. Община Искър е реагирала остро и инж. Русев е променил проекта си, като сега тръбата с отходните води на града се излива на 50-60 см над нивото на реката. При проекта на другата фирма обаче тя е потопена под метър и половина вода.

Така отходните води от канализацията на град Искър не само няма да се изливат в реката, но ще се връщат обратно под нейния натиск и ще наводнят с мръсна вода къщите и улиците на града, а и цялото пространство между реката и града. По думите на инж. Русев това се дължи на факта, че разрешенията за петте ВЕЦ-а не са съгласувани с Министерството на бедствията и авариите и с фонд “Републиканска пътна инфраструктура” за това дали тези надуваеми балони не са потенциална опасност за хората и пътищата.

Управителите на Хидроенергоремонт са изпратили на 14 септември тази година сигнал до кметовете на общините Долна Митрополия, Кнежа и Искър и на селата Славовица, Крушовене, Ставревци, Ореховица, Брегаре, Долни Луковит и Бреница, в който алармират за тази опасност. Обжалвали са и пред Плевенския окръжен съд разрешенията за този проект. Не успяхме обаче да се свържем с управителите на двете фирми, както и с директорката на Басейнова дирекция-Плевен, за да изложат своята позиция и да обяснят дали наистина тези надуваеми балони създават потенциална опасност от наводнения. Затова предоставяме и на тях в следващата „Афера” възможност да вземат участие в дискусията, която би била в обществен интерес и би помогнала да се изясни въпросът в интерес на гражданите.

Като начало на тази дискусия чуйте в звуковия файл как самият инж. Русев обяснява проблема.