Измами по телефона
Измами по телефона / снимка: БГНЕС

Преди близо година ви разказахме за това как измамници звънят масово по домашните телефони на стари хора, като ги убеждават, че са техни роднини и след това ги карат да купят ваучери за мобилни телефони или пък да им услужат с определена сума пари. След това наивниците не виждат нито парите си, нито пък мнимите си роднини.

През 2006 година подобни опити за измами бяха регистрирани в различни части на страната, като най активни мошениците бяха в региона на Шумен и Варна. В София пък беше актуален един друг вид измама с продажбата на уж скъпи части за автомобили. След десетки намеси на полицията и след като няколко от участниците в тези схеми за кражби на пари попаднаха в ареста, като че ли този вид бизнес позамря.

Преди по малко от месец обаче започнаха да се появяват оплаквания за опити за подобни измами в няколко по големи градове у нас. След като общественият интерес към подобни случаи затихна, престъпниците, занимаващи се с този вид измами, отново започнаха да пробват бдителността на хората и полицията у нас.

Преди време в Дарик се обадиха отново пострадали от набезите на апашите хора, които обясняваха как непознат мъж се е обадил на домашния им телефон и се е представил за техен роднина зад граница.

След няколкоминутно увъртане непознатият е поискал да му бъдат купени няколко ваучера на мобилен оператор за по 50 лева единия и да му бъдат издиктувани номерата им. В крайна сметка старата жена, станала жертва на подобна измама, се обади в радиото и помоли за помощ. Потърсихме и полицията за коментар по темата и се оказа, че в последните месеци старата, позната схема за измами отново действа в пълна сила.

Какво трябва да направите, ако ви се обади човек, представящ се за ваш роднина и искащ ви пари в брой и как да улесните полицията, за да може измамникът да бъде задържан ще ви разкажем в следващите редове. Ще ви кажем и кой стои начело на подобни престъпни групи, както и колко се печели от подобен вид измама.

През последните месеци измамите по телефона отново зачестиха. След като полицията залови част от “мнимите търговци” на игли за маслобойни и елеваторни водачи, а медиите широко разгласиха механизма на деянието, измамниците промениха тактиката си. От МВР съветват хората да не се доверяват само на телефонно обаждане, колкото и логично и убедително да им звучи то. За да се уверят в самоличността на своя “познат”, да настояват за лична среща, да питат за характерни имена и събития, които лицето би трябвало да знае, да търсят обратна връзка с него, да се свържат с други общи познати и роднини. В никакъв случай да не приемат да правят разплащания чрез трети лица или в други градове – подобно настояване е почти сигурен белег, че ще бъдат измамени.

Според експерти от МВР престъпниците подбират жертвите си главно сред хората от третата възраст, като разчитат на тяхната наивност, доброта и отзивчивост. На стационарния домашен телефон на възрастни хора звъни човек и се представя за техен познат или далечен роднина от друг град, като в повечето случаи ги предизвиква те да споменат някакво име и ги разпитва за близките им. Обяснява, че е капарирал някаква стока, но е възпрепятстван и не може да пътува. Моли “своите роднини” за услуга – да отидат до съответната фирма, да доплатят и вземат стоката, като обещава до няколко дни да им възстанови парите и транспортните разходи и да си прибере закупените детайли. Обикновено измамникът изпраща потърпевшия в друго населено място, където уж ще го чака представител на фирмата продавач. Там гражданинът заплаща определена сума приблизително 1000 лева и получава стоката – най-често негодни, бракувани детайли за текстилната промишленост с лош вид и опаковка.

След като е станал жертва на измама, потърпевшият изчаква няколко дни и след поредица неуспешни опити да се свърже с лицето, поръчало покупката, се явява в полицията. Като създават у хората убеждението, че правят услуга на свой познат или роднина, измамниците си осигуряват получаването на значителни суми. В много случаи измамените продължават безрезервно да вярват, че са помогнали на свой близък, дори и след подаване на жалба в полицията.

При другия сценарий измамниците се обаждат на домашните телефони на възрастни хора и се представят за техни племенници, без да назовават името си. В много от случаите потърпевшите сами назовават името на свой племенник и така улесняват измамниците. Престъпникът се възползва от заблудата, която вече е създал, и започва да убеждава своя “роднина”, че има финансови затруднения, а му се налага да провежда телефонни разговори. Помолва го да закупи ваучери на различни мобилни оператори и да му продиктува идентификационните номера. Убедителен и находчив, мнимият роднина успява да провокира у потърпевшите съчувствие и в желанието си да помогнат на близък човек, те изпълняват “молбите” му. Характерно при тези случаи е, че измамниците разполагат предварително с телефоните на потърпевшите.

Според полицаи съществува и трети сценарий. При него на домашния телефон на потърпевшия се обажда човек, който се представя за негов близък, работещ в друга страна. Обяснява, че е изгубил парите си, а трябва да пътува за България, да постъпи на лечение или да плати нанесена от него щета при катастрофа и моли “роднината” да му помогне с определена парична сума най-често от 300 до 1000 лева. Предлага на тъжителя да предаде парите на негов приятел, или на изпратен от него таксиметров шофьор, за да му спестят разкарването до кредитна институция за изпращане на сумата по банков път.

Разследване на Дарик обаче разкри и четвърти вариант - непознат се обажда на мобилни или домашни телефони и се представя за служител на МВР. Обикновено обаждането е рано сутрин. Мнимият полицай назовава името на тъжителя и му разпорежда веднага щом затвори, да му позвъни на определен мобилен телефон, за да си спести проблеми с прокуратура та и следствието. Мнимият служител се стреми да задържи гражданина на линията колкото е възможно по-дълго. Убеждава го, че е извършил административно нарушение, за което дължи глоба. Глобата може да заплати по два начина – като се яви в съответното РПУ или като закупи ваучери към определени мобилни оператори и му издиктува серийните номера. Обикновенно подобни опити за измъкване на пари успяват, тъй като хората се поддават на измамата и дават парите. В последните няколко месеца обаче се оказва, че подобни измами отново зачестяват. След като част от хората, занимаващи се с подобни престъпления, бяха арестувани, то явно този вид незаконен бизнес излиза доста печеливш защото измамите продължават с пълна сила. Статистика на полицията от последните месеци сочи, че най-много подобни обаждания и опити за измами има във Варна, Бургас и Русе. Почти липсват такива измами в столицата където през пролетта на миналата година при голяма операция полицията залови десетина души, мамещи хората по този начин.

Един от най фрапиращите случаи в последно време е със 78-годишен мъж от Казанлък, който е измамен с 2000 лв. и обяснява механизма, за да предотврати други подобни случаи.

Престъпникът явно е разполагал с убедителна информация за познатите на възрастния мъж. Измамникът е съобщил че е зет на познат на човека от Търговище. От там нататък следва познат сценарий. Мъжът от Казанлък е трябвало да вземе от Сопот 10 бензинови регулатора. За целта се е свързал с другото поставено лице, което му е казало, че трябва да доплати още 2000 лв. После е сменил мястото на срещата и е накарал 78-годишния мъж да отиде в Шипка, край гробищата. Там направили размяната – 2000 лв. срещу ръждясали и отдавна излезли от употреба машинни части. След това дядото се прибира вкъщи и започва да звъни на двата телефона, но те вече били изключени.

Подобен е случаят и с възрастна жена от град Варна, която получава обаждане в дома си от внука си, че има спешна нужда от пари. Жената веднага тегли от банката част от спестяванията си в размер на 2500 лева и ги дава на чавек, който се среща с нея уж от името на внука й, който бил зает. След като се прибира вкъщи старата жена се обажда на мобилния телефон на внука си и разбира, че той изобщо не знае за парите, които тя е дала. В крайна сметка обаче измамените хора така и не подават жалба в полицията и така измамниците остават ненаказани. Всъщност от МВР за пореден път обясняват, че причината за подобни измами е именно фактът, че в момента закупуването на предплатени карти за мобилни телефони продължава да става без да се записват никакви данни на купувача. Това на практика улеснява страшно много престъпниците – не само в конкретния вид измами. Безразборното продаване на такива предплатени карти затруднява изключително много работата на МВР, допълват криминалисти. Анонимността в случая помага на престъпниците и прави откриването им почти невъзможно.

От полицията съобщават, че не може да се говори йерархия или организация при подобни престъпни групи, занимаващи се с измами по телефона. Обикновенно това са хора от по-малки населени места - села или малки градове. Често измамниците се оказват и роми. Най-често този вид престъпление се извършва от безрабатни роми, които се опитват да припечелят така някой лев повече. Парите се делят между хората, обаждащи се по телефона и тарторите на бандите, като в случая обаче става дума за наистина дребни суми от по 200-500 лева. Въпреки това оказва се на практика, че телефонните измами са най-масовият вид измами в последните месеци и години. Стотици хора са изгорели от мнимите си роднини, а според полицията още по-голям е броят на измамените, които не са подали оплакване в полицията. Преди година пък е имало куриозен случай именно с такъв опит за измама в Шумен. Мним бизнесмен се обажда по телефона и се опитва да вземе уж назаем 3000 лева от непознат човек.

Оказва се, че вместо на поредния пенсионер измамникът е попаднал на братовчед на лидера на една от престъпните групи в града, занимаващи се с кражби на коли. За продължението вероятно се досещате. Вместо да сигнализират полицията автокрадците пращат една от наказателните си бригади, която буквално размазва от бой измамиците в близко до Шумен село. А ромите, участвали в опита за измама, са задължени да плащат на автокрадците част от заработените суми. След което при поредната акция на полицията срещу подобни измамници в ареста попадат и двете банди. Говори се, че много подобни измамници има във варненското село Игнатиево, което е известно с изцяло ромското си население и с огромните си мраморни къщи. В някой от следващите броеве на „Афера” ще ви разкажем и за бандите от ромски джепчии в селото, както и за това с какви доходи жителите на Игнатиево строят огромните си къщи.