Бизнесът с крадени телефони
Бизнесът с крадени телефони / netinfo

Десетки, ако не и стотици, са магазините, заложните къщи и прекупвачите на мобилни телефони у нас. В последните години у нас използването на мобилни телефони у нас стана масово. Може би точно заради това във всички градове магазините за продажба на нови и най-вече на употребявани мобилни телефони станаха стотици. Освен големите вериги от магазини за телефони се появиха и десетки малки схлупени барачки, в които обаче странно как по рафтовете могат да бъдат открити модели за хиляди левове. Практиката показва, че най-масово българинът пазарува именно от там. Така дребните прекупвачи на телефони и заложните къщи започнаха да печелят огромни суми от търговията с мобилни телефони, повечето от които със съмнителен произход и състояние.

Схемата на печалба при тези търговци е проста. Ако сте решили да смените апарата си, отивате в магазина на някой прекупвач. Давате стария си апарат, който обикновено се оценява на около една трета от реалната си цена. Тоест ако имате телефон, струващ 300 лева, втора употреба той ще ви бъде изкупен от прекупвача за около 120 лева, след което ще видите на витрината на същия магазин как вашият апарат се продава за 280 лева. Разликата остава за собственика на магазина. Ако се съгласите да си купите нов телефон от същия магазин обаче, ще получите отстъпка – тя е в рамките на около 10-20 лева от цената. Това обаче отново си е направо пладнешки обир, твърдят експерти в областта на мобилните комуникации, защото реалните цени на апаратите не са нито тези, на които се купуват, нито пък тези, на които се продават. Истината е някъде по средата.

Ако един телефон струва 450 лева чисто нов, то реалната му цена на старо е около 250-280 лева, твърдят експерти. Ако прекупвачът иска да спечели нормалната и приемлива печалба е в размер на около десетина процента. Масовата практика у нас обаче е друга – печалбата е в размер на около 150 процента, а единственият ощетен в случая е продавачът. Освен това често дребните прекупвачи на мобилни телефони се разбират да не си подбиват цените. Така потребителят е изправен пред възможността почти да подари стария си апарат или просто да се откаже да го сменя. Точно такъв е случаят и във Варна, например. Там в района на кооперативния пазар има десетки магазинчета за продажба на телефони. Повечето от тях са собственост на бивши дребни мутри и хора от най-нисшите етажи на някогашните престъпни групировки. Тяхната цел е единствено да ви убедят колко скапан е апаратът, който вие предлагате, и в същото време колко е добър телефонът, който купувате от магазина.

Това обаче е най-безобидният момент, с който ще се сблъскате при покупка на мобилен телефон втора употреба. Много по-вероятно е да се опитат да ви продадат телефон с нов външен панел, който вътре е събран от стари части. Това е масова практика именно по такива малки магазинчета, собственост на дребни прекупвачи. Те купуват за по 50-100 лева луксозни модели телефони, но с лош външен вид, счупени части или други повреди. След това външният панел се подменя от човек на собственика на магазина и телефонът се продава понякога дори и за чисто нов. Така търговецът печели до 400-500 лева на луксозен апарат. Тези по-скъпи модели се купуват най-често точно от такива малки магазинчета, тъй като цената им там е по-ниска с около 100 лева в сравнение с големите вериги за продажба на мобилни телефони.

Съществува обаче и стройна организация за кражби на мобилни телефони, твърдят полицаи. В тези организации влизат предимно наркозависими момчета и момичета, които често са контролирани от дребни мутри или измамници. Крадците на мобилни телефони работят по следната схема – един от тях извършва кражбата, а друг го прикрива, насочвайки полиция и очевидци в грешната посока. Крадците се въртят около луксозни заведения, където посетителите са оставили телефоните си на масите. Често тази показност обаче им коства скъпо, тъй като остават без мобилката си. В момент на невнимание, покрай масата преминава момче или момиче, което бързо грабва телефона, и след това изчезва. След по-малко от половин час апаратът ви вече е с нова външност и се продава на витрината на магазин. Единственият начин да разберете, че това е вашата вещ, е да сигнализирате в полицията за кражбата. Масово хората обаче не го правят, тъй като това действие е свързано с много чакане и предпочитат просто да си купят нов телефон.

Една от най-честите практики на крадците на телефони е те да залагат откраднатото в различни заложни къщи. Там срещу лична карта веднага се получават пари срещу заложената вещ, като според закона залогодателят трябва да подпише декларация, че телефонът е негов и не е краден. Така ако полицията реши да направи проверка в заложна къща, се оказва, че там има регистър с имена на хора, подписали декларации за продажба. След това полицията изземва крадения телефон, а заложната къща има право да съди продавача за измама и пропуснати ползи. Това най-често не се случва обаче и загубите остават за собствениците на заложните къщи. Това разказва пред Дарик и Георги Цоцов – продавач в една от големите столични заложни къщи. Чуйте го в прикачения звуков файл.

Тук е добре да обясним и по какъв начин един краден телефон може да бъде открит. Всеки мобилен апарат притежава специален идентификационен номер – или казано другояче имей. Този имей е уникален и не може да бъде подменен по никакъв начин. Ако си купите чисто нов апарат, който струва повече от 300 лева, е добре да си запишете имея и да не губите документите от продажбата. Ако случайно станете жертва на кражба, отивате в полицията, преглъщате цялото чакане и висене и попълване на документи и подавате жалба. След това полицията засича телефона, ако се говори от него, и намира човека, който го ползва. Възможно е обаче и така да не се достигне до крадеца но поне вие ще си получите апарата. А ощетен ще остане човекът, който е купил телефона. Защото, на практика, няма кой да му върне парите.

В последните две години обаче в България се наложи практиката да се продават телефони, които носят логото на чужд мобилен оператор. Ако това не е апарат, продаван от официален представител на чуждия оператор у нас просто не рискувайте – това съветват експерти. В последните години операторите от Западна Европа масово си кодират телефоните, като често разкодирането им води до проблеми в работата на съответния GSM. При разкодирането се повреждат или някоя от функциите или се отключва само възможността за разговори, а останалите екстри остават кодирани и невъзможни за употреба. Така ако си купите телефон за 600 лева, например, с логото на чужд оператор вероятността да попаднете на повреден телефон е огромна.

Тези телефони най-често се купуват от магазини в Западна Европа. Те обаче се продават заедно с договор към съответния западен мобилен оператор и са кодирани за работа само в неговата мрежа. Човекът, изпратен зад граница от родните търговци купува двайсетина подобни телефона, след което изхвърля договорите и картите, а мобилните устройства се разкодират и продават у нас на цена около 50 пъти по-голяма от тази в западните магазини. Достатъчно е да отворите сайтовете на някой от големите световни мобилни мрежи и ще видите че там ако сключите договор с оператора често дори ви и подаряват доста скъп телефон.В последствие този телефон се продава у нас и печалбата е огромна.От година насам обаче част от западните оператори кодират по такъв начин апаратите си че те не могат да бъдат отключени у нас.И така загубите остават за търговците. Запознати твърдят обаче, че в съседна Сърбия има вариант за разкодиране и на най-сложните телефони, а услугата струва около 100 евро.

Въпреки това не си купувайте телефон с лого на чужд оператор от магазин на дребен търговец или прекупвач или заложна къща, за да не си дадете парите на вятъра. Внимавайте и как изглежда телефонът, който вземате – ако е нов на външен вид, подробно разгледайте менюто му. Ако има белези за това, че е използван много значи панелът му е сменен и ви лъжат. Винаги искайте оригиналното зарядно – противното означава, че мобилката вероятно е продадена без зарядно и документи и произходът й е неясен. Експерти твърдят, че ако си вземате телефон на старо, е по-добре той да е очукан, но с непипнати болтчета на панела. Това означава, че в него не е бъркано и не е развален. Всеки от по-новите модели телефони има датчик на обажданията – проверете го – той не може да се занулява и на него се изписва продължителността на разговорите. Така ще разберете истината.

Има вероятност при усърдно търсене от ваша страна да откриете сравнително добър апарат на добра цена. Това са редките случаи, когато телефонът е продаден от човек, който си го е купил нов и просто е решил да го смени с по модерен. Ако телефонът втора ръка върви с всички документи и атрибути, значи със сигурност не е краден и можете спокойно да го купите. Изключително рисково е да купувате мобилки от интернет сайтове. В един от тях има цял раздел под името „Борса”. Там се предлагат за замяна и продажба стотици GSM-и втора ръка. Никой обаче не дава гаранция за качество. Най-добре при покупката на телефон е да гледате индикацията за покритие на мрежата и издръжливостта на батерията. Ако при включване на телефона батерията индикира на дисплея пълен заряд, а след едно обаждане пада до, нула не го вземайте.

Така заради желанието на повечето хора да си купят сравнително скъп телефон на ниска цена, често търговците печелят луди пари от такива измами. Твърди се, че печалбите са от порядъка на 6000-8000 лева месечно. В момента толкова е чистата печалба на част от наркогрупите, които продават по-лека дрога от типа на марихуана или амфетамини. Така че, ако не искате да станете поредната жертва на измама при покупката на телефон, просто спазвайте съветите, които ви дадохме.