Не е нова темата за това как българските лекари и медицински сестри в Либия от дълги години са били изтисквани от нашата държава, която някога е удържала по 70 % от заработеното от тях, а в по-ново време – 40%.
Оказва се не само, че те на са получили голяма част от парите си, а милионите от тяхната работа са били източени към лични сметки от двама от бившите шефове на „Експомед” и с тях те са приватизирали в частна полза фармацевтичната фирма „Унифарма”. 10 години след случая прокуратурата ги подхвана с проверка.
Повод за това са данни, изнесени от Явор Костов, бивш експерт-финансист към „Експомед”, констатирал източването на над 14 милиона долара след тримесечна финансова ревизия, и Атанас Апостолов, бивш представител на „Експомед” в Триполи – единственият българин от най-новата ни история, успял да накара Либия да изплати дълг към българска фирма.
За сравнение през 1999 година, според тогавашния директор на „Експомед” Христо Димов в Либия, по линия на фирмата работят 1650 медицински работници. Според договора между фирмата и либийската страна работата на един наш лекар се оценява на 1000 долара месечно, заплатите на медицинските сестри са 600-700 долара.
Всичко започва през ноември 1993 година, когато генерален директор на „Експомед”, бивш „Медексим”, става Стоян Гаров. За четири години той, заедно с икономическия директор на фирмата Огнян Палавеев, пренасочват огромни финансови потоци от Либия през „Експомед” към фабриката за лекарства „Унифарма”. Сумата, която Либия е трябвало да върне на външнотърговското дружество „Медексим”, е близо 17 милиона щатски долара. Тя е натрупана от 1982 до 1994 година от парите, които „Медексим” удържа от заплатите на лекарите и медицинските сестри, които е изпратила в Либия – цели 40%.
Няколко са схемите за движение на парите. Една от тях е с наличните пари на „Експомед’ в Либия да се покриват нуждите на други български организации там, а те да връщат дълговете си в София, за да се избегне наложеното от Либия ембарго. Другата схема е доверен служител с позиции на границата да изнася куфарчето с парите до Тунис. Прокарват се няколко тайни канала до европейски банки. Най-често са ползвани услугите на Централ Вешел унд Кредитбанк - Виена. Само през 1995 година там постъпват 378 529 102 швейцарски франка.
Измисля се и друга схема за източване на долари. „Експомед” и „Унифарма” сключват договор, с който „Експомед” привежда 200 000 долара и 70 милиона лева, за да закупи субстанции и произведе лекарства. „Унифарма” му продава произведените лекарства, а получава срещу това и кола, компютърна и ксерокс техника за 10 милиона лава.
След като парите намаляват, част от бившето ръководство на „Експомед” преминава на работа в „Унифарма”. 1 451 000 долара пък са отписани като вземания от Либия с решение на борда на директорите на „Експомед” от март 1997 година. А с касов ордер за 120 000 либийски динара се предоставя заем на офиса на Кинтекс в Триполи.
Либия е дължала на външнотърговско дружество „Медексим”, станало после станало „Експомед”, близо 17 милиона долара. Преди да започне трансферът, кореспондентска банка на фирмата е “Чейс Манхатън Банк” – Ню Йорк. Когато започват трансферите на дължимите от Либия на „Експомед” пари, се извършва т.нар. четириъгълна операция. Откриват се сметки на името на Стоян Гаров в Швейцария и Австрия и парите се прехвърлят там, а не през “Чейс Манхатън Банк”, която е официалната банка. Парите се прехвърлят от Либия чрез посредник – либиец, нает срещу 10% комисионна да извърши вътрешната операция.
От българска страна по заповед на Гаров е упълномощен да извърши трансферите Атанас Апостолов. Парите се пренасят кеш от Гаров или от негово доверено лице и се внасят в България. По времето, когато „Медексим” започва да фалира, държавното предприятие „Унифарма” ЕАД става обект на приватизационен интерес от страна на икономическия директор на „Експомед” Огнян Палавеев, който е в тандем с Гаров.
Точно когато се прехвърлят дължимите суми към „Медексим”, той напуска длъжността си, и е назначен за изпълнителен директор на „Унифарма”. Една година по-късно чрез работническо-мениджърско дружество „Унифарма” е закупена с основен капитал от либийските плащания към „Медексим”. Сега по борсовия индекс Софикс активите на „Унифарма” се изчисляват между 45 и 52 милиона евро.
Другият канал, по който с е прехвърлят пари, е през Абу Даби. Оттам парите отиват наистина в България. След това вече чрез фиктивни сделки се прехвърлят от „Медексим” в „Унифарма”. В същото време парите, които са изпращани на части в периода 1994-1997 година през Кристалбанк – Виена, през Винеркройцер – Виена, и през “Суис банк” – Швейцария, се получават на ръка и се пренасят в България в куфари.
През 1998 година Стоян Гаров е отстранен от поста. След това е назначена ревизия от Държавен финансов контрол, възложена на Емил Димитров – Ревизоро. Едва на 11-тия ден обаче той е уволнен. Ревизорът е установил, че се харчат пари за екскурзии на депутати, закупуване на стоматологичен кабинет за правителството, спонсорира се правителствена болница и МВР. Ревизията продължава Явор Костов като бивш заместник главен счетоводител на „Експомед”. Отнема му четири месеца, тъй като счетоводната документация почти липсвала.
Четириъгълната операция е осъществявана по няколко канала. Единият канал за превод на пари е през “Араб бенк форин инвестмънт енд форин трейд” – Абу Даби. Другият канал е през “Кристал станд банк” Виена, Австрия. Третият канал е през “Централ вешел унд кредитбанк” Виена, Австрия. Сметките са или на името на Стоян Гаров, или на Огнян Палавеев. Те са ходили лично и са взимали парите в куфари, с които са ги пренасяли към България. Костов е открил при ревизията, че тук не ги внасят във валутната сметка на “Експомед”.
На 15 октомври 1993 година Атанас Апостолов е назначен от Стоян Гаров в „Експомед”. Преди това е отговарял за подобни вземания на друго външнотърговско дружество – „Техноекспортстрой”. Според анекс към договора на „Експомед” с Либия при нарушаване на договора от либийска страна – това е станало през 1985 година, когато е ликвидиран „Медексим” – либийската страна държи 10% от парите, които се намират в Либия.
Тогава трансферуемите динари при назначението на Апостолов бяха 3 042 000 динара, но курсът до 1989 година на един преводен динар е 3,36 долара. По думите на самия Гаров Апостолов е събрал за “Експомед” 6,5 милиона долара, а намереният от Апостолов либиец за посредник е взел 700 000 долара за извършената услуга.
Първите три транша по нареждане на Стоян Гаров и Огнян Палавеев са преведени не през Тунис или “Чейс Манхатън банк”, а във Виена. По това време Палавеев се намира във Виена, и оттам по думите на Явор Костов е взимал парите и е организирал прехвърлянето им с куфари към България. Гаров дори обяснява, че има разрешение за това парите да отиват във Виена от вицепремиера Шиваров. Трите превода са от юли, август и септември 1995 година и са на стойност 1 554 951 германски марки, 1 560 310 германски марки и 685 595 лири стерлинги. Останалите пари му е наредено да преведе в Булбанк.
Атанас Апостолов си спомня, че когато в българското посолство в Триполи се получили отговори от либийските банки за преводите на тези суми, двама от служителите в посолството - Илиян Стоянов и Красен Домусчиев са прочели писмата, обадили са се на Стоян Гаров в София и са извикали Атанас Апостолов, защото са мислели, че той превежда пари за себе си. Това става по времето, когато посланик на България в Либия е Кръстю Илов.
Гаров пристига в посолството в Триполи и обяснява, че има разрешение от Шиваров и паричните преводи се разрешават. Експерти коментират, че това също е нарушение, защото Гаров взима разрешение за стартиране на процеса на трансфер на парите не от принципала – министъра на здравеопазването, а от неговия заместник.
Апостолов не успява да преведе единствено 700 000 динара, трансферуеми в Севка, и 715 000 динара, трансферуеми в Хомс, където в либийски болници работят български лекари и сестри, изпратени от „Експомед”. За тях нямало документи и все още са там. В документ Гаров нарежда на Апостолов поради приключване на договора от либийска страна, незабавно да закрие сметката на името на „Медексим” и остатъкада прехвърли на името на „Експомед” в Триполи.
Апостолов открива нова сметка, в която прехвърля останалите около 50 хиляди динара. По това време Гаров се хвалел с големите си връзки, разказвал, че се познава с Елена Костова, на която превел пари във фондация “Бъдеще за България”, заплашвал, че има връзки с тогавашния шеф на НСБОП ген. Кирил Радев.
Апостолов разказва как постоянно е виждал в “Експомед” хора на Кирил Радев от НСБОП, дори единият искал Гаров да го изпрати да види Либия. Гаров споделил, че два пъти е превел на Кирил Радев 80 000 долара като дарение на НСБОП под предлог, че службата е участвала в трансфера на парите, докато НСБОП няма никаква роля в това.
Ревизията, която Явор Костов прави вместо Емил Димитров –Ревизоро, доказва, че са отклонени 5 048 299 щатски долара. Това е сумата, която се губи по пътя от Либия чрез четириъгълните операции с “Експомед” и “Унифарма”. За предназначението на тези пари няма документи. Отделно се губят 3,5 милиона долара за дарение на Либия за проекта “Великата зелена река”.
Според договорката „Експомед” е трябвало да даде на либийската страна 10% от трансфера, който тя прави. Парите са й плащани с преводи от тунизийски банки. След това се оказва,че за “Великата зелена река” трябва да се платят още 10%, и така сумата става 20%.
От 6 юли до 5 октомври 1995 година са прехвърлени 1 853 950 либийски динара на стойност по 3,36 долара. На 9 ноември 1995 година още 464 120 либийски динара. На 12 декември 1995 година– 1 392 336 либийски динара. През ноември 1998 година, когато започва ревизията, в сметката на “Експомед”, от всички тези суми около 14 милиона долара има само 300 000 долара.
Една от техниките за прехвърляне на средства от „Медексим” към „Унифарма” е по линия на свързаните лица. Огнян Палавеев, бивш икономически директор на „Експомед”, е изпълнителен директор на „Унифарма”. А началникът му Стоян Гаров в периода 1994-1998 година продължава да бъде изпълнителен директор на „Експомед”. Двамата сключват фиктивни сделки.
Така „Експомед” в продължение на една година от април 1997 година до май 1998 година, когато вече „Унифарма” е приватизирана, захранва „Унифарма” с близо 2 милиона и 400 хиляди долара, за да може тя да стартира с тях като базисен капитал. Заради информацията за тези трансфери и Явор Костов, и Атанас Палавеев са били заплашвани. С тази информация през 1996 година Атанас Апостолов отива на разговор с министъра на здравеопазването Мими Виткова и тя уволнява Стоян Гаров. Три месеца по-късно обаче правителството пада от власт и само 10 дни след това Стоян Гаров се възстановява на длъжността.
Действително, по това време в прокуратурата е образувано дело за източването на “Експомед” и тогава то съществува под № 62/1996 година в Главна прокуратура. Оригиналните документи за източването на „Експомед” и трансферите на парите през Виена Явор Костов е дал на Васил Михайлов – Нубиеца заедно с резултатите от извършената четиримесечна ревизия на държавната фирма „Експомед”.
Проверката на икономическа полиция на източването на милионите на „Експомед”, разпоредена от прокурора от Софийска градска прокуратура Борис Балев, е приключила. Предстои той да се произнесе дали срещу бившите директори на „Експомед” ще бъде образувано дело и за какви престъпления може да им се търси наказателна отговорност.
Чуйте звуковия файл
10 минути
Шестима ранени, включително 4 деца, след удар по център за ваксинация в Газа
Световната здравна организация съобщи, че четири деца са сред шестте души, ранени при ...
3 часа
УНИЦЕФ: Около 119 000 деца в Газа трябва да получат втора доза ваксина срещу детски паралич
Подновени са усилията за поставяне на втора доза ваксина срещу полиомиелит на децата ...
4 часа
ООН: Израел е нанесъл удари по ливанско-сирийския граничен пункт
Ръководителят на ООН за бежанците Филипо Гранди заяви, че израелски въздушен удар ...
5 часа
Разбиха наркооранжерия в Добричко
Спецоперация за противодействие на производството и разпространението на наркотици ...
5 часа
ГЕРБ отговори на ПП-ДБ: Повдигнатите теми се обсъждат на разговори, не с условия и заклинания
"Отношението по повдигнатите в декларацията на ПП-ДБ теми и други важни за страната ...
ohnamama.bg
Оток след раждане - нормално ли е, колко продължава и как да се справим
Когато течността се натрупа в области като лицето, ръцете или краката ви, подуването може да стане очевидно. ...
5 часа
Кола блъсна жена на пешеходна пътека в Кюстендил
28-годишна жена е блъсната днес следобед в центъра на Кюстендил, където е пресичала ...
6 часа
Има арестуван след смъртоносния взрив в Атина
Гръцки следователи от антитерористичната служба са арестували мъж във връзка със ...
6 часа
Порнография за отмъщение - все по-често срещано явление в Сърбия
Т.нар. порнография за отмъщение е все по-често срещано явление в Сърбия, пише Deutsche Welle. ...
7 часа
Вучич обеща виновните за трагедията в Нови Сад да понесат отговорност
В обръщение в петък вечер сръбският президент Александър Вучич заяви, че от виновните ...
7 часа
Протест блокира движението по пътя Попово – Бяла
Блокирано е движението по път Попово – Бяла, организирани са обходни маршрути. Това ...
8 часа
БАБХ: Случаят с кравите на турската граница е разрешен
Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) информира, че случаят с кравите, ...
8 часа
ИТН ще подпишат декларацията на ПП-ДБ, но при едно условие, вижте какво
Лидерът на "Има такъв народ" (ИТН) Слави Трифонов обяви, че биха подписали декларацията ...
9 часа
Кризата с безводието в Плевен: Десетки хиляди души са на режим и през деня
Кризата с безводието отново е на дневен ред и по специално за региона на Плевен. Десетки ...
9 часа
Зеленски: Северна Корея ще се учи на модерна война, а светът само ще гледа
Първите няколко хиляди военнослужещи от Северна Корея вече са близо до границата с ...
10 часа
При спецакция в София: Задържаха 19 души за наркотици, проверени са 30 нощни заведения (СНИМКИ)
Специализирана полицейска операция за превенция и противодействие на престъпленията ...
11 часа
Интензивен е трафикът на някои от граничните ни пунктове
Интензивен е трафикът за товарни автомобили на някои от граничните пунктове с Румъния, ...
12 часа
Британските консерватори ще обявят новия си лидер
Британската опозиционна Консервативна партия ще обяви днес новия си лидер - Кеми Бейдънок ...
12 часа
Изчезнал е още един българин при наводненията в Испания
В най-засегнатите райони на Испания стотици доброволци и органи на реда разчистват ...
12 часа
Акула нападна 61-годишен сърфист на остров Мауи в Хавай
Акула нападна 61-годишен сърфист на остров Мауи в Хавай вчера, откъсвайки напълно крака ...
12 часа
Разкриват временни трамвайни линии в София заради Архангелова Задушница
Столична община разкрива днес временни трамвайни линии - Номер 3-А и Номер 7-А, както ...
12 часа
Пламна покрив на жилищна сграда в Благоевград, евакуираха хората (ВИДЕО)
Изгоря покрива на кооперация в Благоевград рано тази сутрин, обитателите й са я напуснали, ...
12 часа
Очакват ли ни сериозни смущения от магнитните бури
Последната седмица беше белязана от десетки слънчеви изригвания, които смутиха магнитното ...
13 часа
Какви са задължителните стъпки преди да сложим маратонките в пералнята?
Имате доста мръсни маратонки и се чудите дали можете да ги изперете в пералнята? Краткият ...
14 часа
Кабинетът „Главчев 2“ отчете свършеното по подготовката на изборите
"Служебното правителство изпълни професионално, прозрачно и в отличен диалог с Централната ...
14 часа
Момче разби стъкло на автобус и открадна навигация във Варна
25-годишен мъж разби стъкло на автобус и открадна навигация от него, съобщиха от полицията ...
15 часа
Как класическият турски дюнер се обогатява с морски дарове
Морските дарове все по-упорито заместват месните комбинации в най-популярната вкусотия ...
15 часа
С военен ритуал ще бъде отдадена почит пред паметта на българските военнослужещи, загинали във войните
Заупокойна панихида за Архангелова (мъжка) задушница ще бъде отслужена днес, 2 ноември, ...
16 часа
Октомври тази година е бил един от най-сухите в България от началото на века
Средните месечни температури през изтичащия месец октомври са между 10 и 16 градуса ...
16 часа
Ето как да си приготвим най-вкусните кисели краставички у дома
Киселите краставички са вкусно и освежаващо ястие, което може да се консумира както ...
23 часа
Рапърът Павел е първият обитател на Изолатора в „Игри на волята“
Капитанът на Дръзките Павел...
1 ден
Турският президент Ердоган е завел дело срещу кмета на Истанбул
Турският президент Реджеп Тайип Ердоган е подал днес жалба срещу опозиционния кмет ...
1 ден
Руски ракетен удар по полицейски участък в Харков, има жертва и ранени
Един полицай е убит, а 30 души са ранени при руски ракетен удар по полицейски участък ...
1 ден
Президентът Радев и патриарх Даниил присъстваха на празничен концерт за Деня на будителите
Държавният глава Румен Радев и съпругата му Десислава Радева присъстват на празничен ...
1 ден
Въоръжена група в Боливия превзе военен обект и взе заложници
Въоръжена група в Боливия установи контрол над военен обект в района на град Кочабамба ...
1 ден
Откраднаха портрети на Анди Уорхол с лицата на кралиците Елизабет Втора и Маргрете Втора
Крадци задигнаха две ситопечатни творби от серията Reigning Queens на Анди Уорхол, след като ...
1 ден
Израелски въздушни удари в Североизточен Ливан, има над 20 загинали
Най-малко 24 души бяха убити при израелски въздушни удари в Североизточен Ливан, предаде ...
1 ден
Защо туристите трябва да хвърлят монети в басейн до Фонтана ди Треви
В Рим поставиха временно басейн пред Фонтана ди Треви, който е заграден поради ремонтни ...
1 ден
Домашен арест за управителя на Онкологията във Враца
В „домашен арест“ беше изменена мярката на задържания управител на Комплексния онкологичен ...
1 ден
Как Европа се подготвя за следващия президент на САЩ
С наближаването на президентските избори в САЩ, държавите от ЕС също очакват с нетърпение ...
1 ден
Изненадващо смениха директора на ВМЗ - Сопот
Рокада на върха на ВМЗ – Сопот. От днес изпълнителен директор на най-голямото държавно ...