На 27 ноември Българската православна църква отбелязва датата на успението на Свети Теодосий Търновски. През тази година се навършват 650 години от това събитие, което беше отбелязано по достойнство в Килифаревския манастир.
В църквата на светата обител Отец Йоан отслужи света литургия. В църковния параклис бяха прочетени избрани пасажи от житието на Свети Теодосий и Похвално слово за Евтимий.
Бяха представени резултатите от археологическите проучвания, правени в средновековния манастир. Археологът доц. Мирко Робов и преподавателят по старобългарска литература във Великотърновския университет и Директор на изследователски институт „Търновска книжовна школа” проф. Димитър Кенанов говориха за значимата роля, която Свети Теодосий Търновски има в културния и духовен живот не само на България, но и на цялото Източно православие.
Със своята исихастка школа преп. Теодосий Търновски създава нова епоха в Българската църква, която повдига духа и културата на монашеството и на православното благочестие. Негов ревностен следовник е Св. Евтимий Търновски. Без да заема архиерейски сан, благодарение на авторитета си на свети човек, преп. Теодосий Търновски е водач в борбата на православната църква срещу ересите. 3аставя цар Иван Александър и тогавашния търновски патриарх Теодосий да свикат църковен събор през 1350 г. в Търново, на който са осъдени ересите. Св. Теодосий превежда от гръцки на български език книги c творенията на светите отци, но за жалост няма сведения кои конкретни съчинения.
Св. Теодосий бива надарен и с пророчески способности. Според житиеписеца на Евтимий - Григорий Цамблак, Евтимий вижда учителя си Теодосий по време на съзерцателна молитва като огнен стълб. На другия ден Теодосий предсказва, че Евтимий ще стане търновски патриарх, но че при него ще бъде разорена тяхната обител и цяла България ще бъде завзета. След кончината на Св. Теодосий Търновски Цариградският синод го канонизира за светец, а патриарх Калист лично му написва житие.