Празник на японската култура събра за 16-ти път в аулата на ВТУ почитатели на традициите, свързани съc Страната на изгряващото слънце. Студенти и преподаватели от специалността "Приложна лингвистика с японски език" за пореден път организираха атрактивната програма.
На официалното откриване в аулата присъстваха извънредният и пълномощен посланик на Япония у нас Такаши Коидзуми и гости от японския колеж Кьоай Гакуен Маебаши, с който ВТУ подписа споразумение за академичен обмен.
Демонстрации на карате, кендо и айкидо, калиграфия и чайна церемония бяха част от програмата на празника. Посетителите видяха още как се правят бонсай и икебана, как се играе японски шах - го, а така също облякоха традиционни японски кимона и се снимаха за спомен.
Във фоайето на аулата бяха подредените щандове, от които можеше да се закупят сувенири, бижута, картички и тениски, изработени от студентите, както и японско суши.
На изключителен интерес се радваше за поредна година щандът с манга и аниме. Той бе представен от Националния аниме и манга клуб "Накама", създаден през 2008 г. в София. Всяка година от съществуването си досега представители на куба участват в празника на японската култура във ВТУ. На своя щанд те представят сборници с комикси, плакати, тениски с герои, аниме фигурки, значки и стикери.
Иван Димитров, който членува в клуба от две години, разказва, че съществуват три вида източни комикси - корейски, китайски и японски. Мангата е комикс или карикатура, която се заражда в Япония преди няколкостотин години. Докато анимето е адаптация по манга или японска игра и е сравнително ново, появява се около 40-те години на миналия век. Този вид изкуство се характеризира с ярки образи и емоции, шарен и весел визуален стил, споделя Иван Димитров. Самият той се запалил по японската анимация преди 8 години, в момента разполага с 15 тона оригинална манга.
Чуйте неговия разказ в звуковия файл.