60-годишен юбилей отбелязва днес Държавният военноисторически архив във Велико Търново. Това е единственият извънстоличен централен архив. Той разполага с 3 405 фонда, съдържащи 425 200 архивни единици, съобщи директорът Светлин Радев.
Военният архив пази и 63 лични фонда. Един от най-популярните е Иван Кръстев Стойчев, с голям принос за събирането на документи, свързани с военната история. В неговия фонд могат да се открият данни и за Христо Ботев, както и за различни събития. Едно от последните попълнения е фондът на ген. Атанас Семерджиев, който е с ограничение за ползване, наложено от него. Това означава, че документите само се съхраняват, без да могат да се ползва от външни лица, обясни Радев.
Във всички архивни единици на Военния архив има 75 млн. документи. Голяма част от тях през миналата година са разсекретени. От 2002 година до сега са разсекретени 425 000 архивни единици. В момента в архива се пазят само около 500 архивни единици, съдържащи класифицирана информация.
Има проблеми с условията на съхранение на документите като цяло, тъй като една част от тях са заснети на фотоносители, за които е нужно поддържане на определени температури, призна Светлин Радев.
Чуйте го в звуковия файл.
Документи в момента постъпват от военните съдилища, военните заводи и болници. Фондовете попълват и различни дарения от общини, държавни институции и частни дарители. Предстои да бъде създаден нов фонд на документи, постъпили от Съюза на бойците от фронта и от централния Съюз на ветераните от войните.
Сред последните, постъпили документи, са 70 наборни книги на военните окръжия, дарени от Община Русе, които съдържат имената, социалния статус и имотното състояние на подлежащите на военна служба за времето от 1915 до 1960 г. Наборните книги били намерени при разчистване на бомбоубежище на Гражданска защита в Русе.
Сред новитне придобивки са и документи, дарени от варненката Кирилка Стойнова. Тя е научен работник и често ползва услугите на Военния архив. Стойнова е дарила копие на първата българска военна книга от 1886 г., озаглавена "Ръководство за успешен бой с турците", както и един албум с оригинални снимки на войниците от Шести пехотен полк, дислоциран във Варна.