Всеки втори ученик във Варна на ти с дрогата
Всеки втори ученик във Варна на ти с дрогата / netinfo

40 процента от тийнейджърите от 9-ти до 12-ти клас са пробвали поне веднъж в живота си незаконно наркотично вещество, сочат данните на общинската дирекция "Превенции" от проучване между ученици от шест варненски училища. Употребата на хероин е все по-рядка за сметка на амфетамините, кокаина и марихуаната. Децата се насочват към тях, тъй като смятат, че това е престижно и модерно, коментира д-р Борислав Станчев - началник отдел "Превенции".

Ако до 1 - 2 години не се обърне сериозно внимание на превенцията на все по-използваните синтетични наркотици, ще се създадат сериозни проблеми, смята специалистът. Освен медикаментозно лечение на наркозависимите, е необходима и психосоциална поддръжка. Тя се осъществява дългосрочно в дневни центрове, като се работи активно със семейството и обкръжението на човека с пробеми, посочи д-р Станчев.

В България обаче има само 7 такива центъра и 2 терапевтични програми, които дори не са безплатни за пациентите. Това кара наркоманите да търсят помощ в чужбина, разкри Маринела Радева от Националния център за борба с наркоманиите. Издръжката на човек в дневен център е около 7 хил. лв. годишно. За момента обаче държавата не отпуска толкова средства за противодействие срещу дрогата. За такива дейности във Варна са предвидени 55 хил. лв.от общинския бюджет през тази година. Предстои откриването на дневен център за ранна интервенция в кв. "Младост", който ще работи за превенцията на младежи, които не са стигнали до наркотична зависимост.