Каталуния предлага партньорство на българските черноморски общини
Каталуния предлага партньорство на българските черноморски общини / netinfo

Федерацията на общините от Каталуния има готовност да подпише официално споразумение за сътрудничество с Асоциацията на българските черноморски общини /АБЧО/. Това декларира днес зам.-председателят на Федерацията на каталунските общини Оливър Клайн Бускет по време на международния обучителен семинар по побратимяване на градове с цел насърчаване диалога между културите за общо европейско бъдеще, който се проведе в хотел „Болеро” в курорта Златни пясъци, организиран от АБЧО и председателят й инж. Атанас Стоилов.
В рамките на семинара бяха одобрени официално проектите за побратимяване на българските черноморски общини Балчик и Аксаково с каталунските Камбрилас и Игуалада. Одобрение получи и проектът за побратимяване на Балчик с норвежката община Овре Екер, както и на Аксаково с австрийската Хергогенбург.
По време на срещата представители на италианската компания „Bio Strada” декларираха официално намерението за инвестиция на територията на община Аксаково в изграждането на завод за производство на сметопочистваща техника.
„Фабриката ще е първата на територията на Балканския полуостров. Досега такива извън Италия имаме само в Австрия, Швейцария и Германия”, съобщи Умберто Скоделер.
Планираното вложение на италианската компания в завода край Аксаково – в бизнес-зоната между селата Слънчево и Игнатиево – било в размер на 4.5 млн. евро. Първоначално новото производство щяло да отвори между 50 и 80 работни места. Изграждането на фабриката е разчетено в 4 до 5 месеца, а реалното стартиране на проекта е планирано за след около 6-7 месеца. Произведените в Аксаково машини за почистване и улична поддръжка ще излизат на много атрактивни за родния и международен пазар – между 60 и 80 000 евро малките и от 120 до 140 000 евро – големите, обясниха кандидат-инвеститорите.
„Форуми като този доказват само, че общините могат да бъдат солиден гарант за бизнеса и стимулирането на инвестициите”, коментира след срещата председателят на АБЧО и кмет на община Аксаково инж. Атанас Стоилов.
Според него положителният ефект от кризата е появата на реални инвеститори и работодатели и край на изявите на спекуланти, които до скоро са купували земеделски земи и са ги препродавали на високи цени след смяна на статута.
Кметът на Аксаково декларира от името на черноморските си колеги и, че се надява на бърза промяна в Закона за държавния и общинските бюджети, за да получат общините реална автономия.
„Сегашното статукво не стимулира работещите кметове. Община Аксаково внася в държавния бюджет над 100 млн. лв. от данъците на компаниите, които е привлякла да работят на територията й, а обратно се връщат едва 4 млн. лв.”,  обясни Стоилов.
Вчера той обяви и надеждата си правителството в синхрон с общините Варна, Аксаково и Белослав, областният управител и РИОСВ да изработят ясна стратегия за решаването на проблема с преработката на битовите отпадъци.
„Действащото сметище в с. Въглен е сигурно единственото в страната, което работи по всички европейски норми и изисквания. Важно е обаче изграждането на завода за преработка на отпадъци да се случи в срок, максимално прозрачно и при пълна яснота за това какъв ще е методът за преработка, какво количество ще остава за сепариращите и компостиращите системи и колко ще струва тонът или кубикът боклук”, обяви кметът на Аксаково Атанас Стоилов.