В Община Сливо поле беше представена постерна изложба, представяща изключителното значение на книжовността за развитието на Европа и утвърждаването на съвременните демократични принципи.
Русенско участие в научни четения в Сливен
Експозицията, която беше под надслов „Силата на книжовността в европейските страни“ цели да постави акцент върху приноса на страната ни за обогатяването на културното наследство на Европа.
Всеки посетител имаше възможност да се запознае с представените на постерите оригинални старопечатни, редки и ценни издания на български възрожденци.
Сред тях бяха „Нов български буквар“ на Рашко Блъсков, който представлява един от първите български учебници, отпечатан през 1856 г. в Букурещ, както и „Ръководство за водене на кореспонденция“ от Сава Попович, издадено през 1847 г. в Сибиу.
Уникални фотографии излязоха в сборник за Пети пехотен Дунавски полк и Дунавската военна флотилия
Също така жителите на Ветово имаха възможност да разгледат и съвременна кирилска азбука, обла и ъглова глаголица, изработени от екип на Националната художествена академия.
Всеки желаещ можеше да разгледа и миниатюри, изобразяващи моменти от Възрожденската епоха, както и Цар Иван Александровото Четвероевангелие, по-известно като Лондонското.
По време на събитието беше проведена и дискусия с присъстващите относно културно-историческото наследство на България и неговия глобален принос.
Инициативата е част от предвидените събития за популяризиране на Европейското културно наследство по Комуникационната стратегия на Република България за Европейския съюз през 2018 г.
Изложбата, която се проведе в Народно читалище „Христо Ботев 1928 г.“, се организира от Областна администрация Русе с подкрепата на Регионална библиотека „Любен Каравелов“ и Община Сливо поле.