Задържаха мъж от Пловдив при акция „Всичко коз", която тече едновременно в цялата страна, потвърдиха за Дарик от полицията. Според директора на Областната дирекция на МВР в Пловдив Тодор Чонов арестуваният все още е служител на данъчната дирекция, но не е от високите нива в йерархията.
До края на деня ще бъдат проверени шест адреса в града. Операцията е започнала рано тази сутрин. Тя е за данъчни измами и пране на пари. Става въпрос за разбиване на организирана престъпна група.
Акцията се провежда съвместно със служителите на Националната агенция по приходите, криминална полиция и всички областни дирекции на МВР.
Специализирана полицейска операция "Всичко коз" е започнала тази сутрин в страната, като до момента са задържани общо десет човека. За две години са нанесени щети на държавния бюджет за около 250 млн. лева. Процесуално-следствени действия се извършват на 28 адреса на територията на София, Варна, Русе, Пловдив, Велико Търново, Трявна и Бургас със съдействието на служители от съответните областни дирекции на МВР.
Заловен е тарторът на бандата - 47-годишен мъж от Варна. Групата е практикувала две познати в Европа данъчни схеми, при които се използват фирми "бушони" и фирми "липсващи търговци".
При първия случай посредством пълномощници се декларират несъществуващи покупки от реални търговски дружества в България, които от своя страна не декларират съответните доставки. Тези дружества - "липсващи търговци" нямат необходимия ресурс за обезпечаване на търговска дейност.
Втората схема действала по следните стъпки - използват се неистински документи при доставки в рамките на ЕС и вътреобщностни придобивки, предимно на строителни железа и скрап - чрез чуждестранни дружества в Румъния и Унгария, регистрирани на името на български граждани с цел избягване на установяването и плащането на данъчни задължения в особено големи размери.
В случаите, при които НАП се намесвала, за да предотврати щетите, нанасяни от групата, действащите към съответния момент фирми са "продавани" на осъждани, малоимотни и/или неграмотни граждани, които не били запознати и изобщо не са имали отношение както към счетоводната документация на дружествата, така и по отношение на управлението им, пише БТА.
В услуга на групата са били и двама данъчни служители, които предупреждавали за предстоящи проверки и ревизии, като предоставяли "професионални" съвети за извършване на престъпната дейност.
Членовете на групата придобили недвижими имоти в България и в други европейски страни, а също и скъпи автомобили и две яхти, плаващи под чужд флаг. У един от групата е намерена сумата от 40 хил. лева, за които е обяснено че са "джобни пари".