Плевен ще се побратимява с аржентински град
Плевен ще се побратимява с аржентински град / archiv.DarikNews

На 23 октомври, на посещение в Плевен беше посланикът на Аржентина у нас, Негово Величество Гийермо Асрак. Целта на визитата му беше да се постави началото на процедура по побратимяване на Плевен с аржентинския град Роке Сайенс Пеня.

"Преди месец, посланикът на Аржентина изпрати до община Плевен информация за това, че много български семейства живеят в град Роке Саенс Пеня и на базата на тази информация, след днешната среща, ние ще подготвим предложение, до сесията на Общинския съвет, която ще се проведе на 7 ноември", каза пред журналисти, кметът на Плевен проф. д-р Димитър Стойков. "Това предложение ще бъде първата стъпка от поредицата от мерки които трябва да извършим за да пристъпим към това побратимяване на двата града".

 

Плевен ще се побратимява с аржентински град
netinfo

Кметът сподели, че е използвал възможността, да покани посланика на Аржентина, както и кмета и делегация от аржентинския град Роке Саенс Пеня, да гостуват в Плевен за тържествата на 10 декември. Димитър Стойков изрази надежда, че до тогава ще има решение на Общинския съвет и ще могат да се обсъдят следващите стъпки към осъществяване на едно бъдещо ползотворно сътрудничество.

"Ние установихме, че има много възможности за тесни връзки между Плевен и Аржентина", каза Н.В. Гийермо Асрак. "Смятаме, че проектът, който сме започнали за побратимяване между Роке Саенс Пеня и Плевен ще донесе много възможности за ползотворно сътрудничество". Той уточни, че по принцип смесва понятията град и държава, защото смята, че връзките между държавите стават чрез малките населени места.

Плевен ще се побратимява с аржентински град
netinfo

"Този проект, който принадлежи и на Роке Саенс Пеня и на Плевен, ще допринесе много за укрепване на връзките между България и Аржентина като цяло.
Емиграцията с български емигранти в Аржентина, която започва в началото на миналия век се оказва много ценна и обогатяваща за страната ни", каза още посланикът и добави, че през годините, аржентинците с български произход са запазили своите традиции и език, своят дух и народност. "Днешната стъпка е стъпка към бъдещето. Сближаването ще ни помогне да видим, какви да бъдат формите на взаимно сътрудничество с цел подобряване на благосъстоянието на гражданите на двата града".

Посланикът посочи, че в момента икономическите отношения между страните ни се покачват. Търговският обмен е около 150 000 000 долара и това, според него означава, че има достатъчно сфери за развитие на нашите отношения.

Аржентина има развито селско стопанство и хранително - вкусова промишленост. В България има развито селско стопанство и това може да е една от сферите за сътрудничество по отношение на технологии, машини и продукция. Разбира се, ще е необходимо развиване на отношенията между фирмите от съответните браншове.
Като друга дейност, която може да се развие съвместно, Н.В. Гийермо Асрак посочи производството и дистрибуцията на сгъстен натурален газ.

Град Роке Саенс Пеня е разположен в северната част в провинция Чако и в него живеят около 100 000 жители.
Характерно за града е, че там се отглежда много памук и в тази връзка, например се провеждат ежегодни фестивали на памука. Във Роке Саенс Пеня, също така има Факултет по хранително-вкусова промишленост.

Посланикът на Аржентина у нас сподели още, че връзката с България се състои в голяма степен с наличието на много български общности.
Плевен е бил основният град, от където са дошли емигрантите в Роке Саенс Пеня. Станчев, Нинов, Стоянов са някои от фамилиите, които живеят в града.В Аржентина живеят общо около 80 000 българи.

В почетната книга на Плевен, посланик Гийермо Асрак написа:

"С огромно задоволство посещавам града Плевен в който успях да наблюдавам неговото развитие и тласъка, който реализира града и също си дадох сметка за невероятната хилядолетна култура.
Надявам се да можем да направим много в съвместните ни връзки в най - различни сфери на дейност".

Плевен ще се побратимява с аржентински град
netinfo