"Нещо на сериозно, на шега и като нищо на света" е необичайният концерт, който Плевенска филхармония поднесе на меломаните на 29 януари.
В препълнената зала на ч-ще "Съгласие" в Плевен, публиката видя как се управляват музиканти с дистанционно устройство, как се свири соло на пишеща машина, както и колко души могат да свирят на едно виолончело.
Водещи на шоуто бяха актьорите Соня Ковчезлиева и Стефан Рядков, които постоянно провокираха публиката в залата с оригинални скечове, в които участваха и музикантите от Плевенска филхармония.
Зад диригентския пулт беше Левон Манукян, а на рояла Георги Милтиядов, които са и автори на аранжиментите.
В концерта публиката стана свидетел на това, как флейта и кавал се изправят в единоборство в елегантно изпълнение на "Шега" от Бах. Прозвуча и музика от Гершуин, Чайковски, Моцарт, както и емблематични български народни песни като "Полегнала е Тодора" и "Ерген деда", изпълнени по един изключително атрактивен начин от възпитаници на НУИ"Панайот Пипков" и оперната певица Боряна Бешева, под съпровода на кавал и симфоничен оркестър.
Публиката беше очарована и от блестящите солови изпълнения на Здравко Иванов - кларинет, Иво Данчев - тромпет и Валентина Стоянова - флейта - музиканти от Плевенска филхармония.
Музиката от "Матрицата", "Фантомът на операта" и "Карибски пирати" вкараха в залата духа на тежкото рок звучене.
Проектът "Нещо на сериозно, на шега и като нищо на света" се е родил преди шест години, когато Левон Манукян е ръководел оркестъра в Музикалното училище в Бургас, разказа той. Тогава, заедно със сценаристката Юлия Манукян потърсили някаква нова, по-интересна форма, с която да представят класическата, филмовата, джазовата музика, на подрастващото поколение, което все по-трудно влиза в концертните зали със симфонични оркестри.
„Това не е упрек към тях, а по-скоро е дупка в действащата образователна система", коментира Левон Манукян.
„Решихме, че показването на една класическа програма, включваща не само Хайдн, Моцарт и Бетовен, а изобщо класиците до края на ХХ-ти век, може да бъде направено по един малко по-симпатичен начин", каза Манукян и уточни, че ролята за Сона Ковчезлиева е писана специално за нея.
„Този проект е писан за нея, предвид темперамента и артистичните й качества, и е игран за пръв път от нея, когато тя беше в осми клас", каза диригентът и уточни, че днес Соня Ковчезлиева е трета година студент по актьорско майсторство.
Част от изпълнението на музика от филма "Матрицата" може да видите тук.