Обичаят „Камилата“ по традиция ще бъде представен от самодейците от Народно читалище "Пробуда 1926 г." в ловешкото село Йоглав по случай Ивановден по стар стил.
И тази година се очаква да събере много жители и гости на селото пред кметството в събота - 18 януари. Това съобщи секретарят на читалището Еленка Щерева.
По думите ѝ според местни предания и разкази обичаят в село Йоглав датира още от дълбока древност. Предава се от поколение на поколение и така се е запазил до наши дни. Това е вид маскарадна игра, шеговит театрален спектакъл на открито, посланието на който е за здраве, берекет, пари и много деца.
В първите години се е играел по домовете на Ивановци, а по-късно у всички желаещи. „Сега придоби по-светски характер и се играе на центъра на селото, за да могат всички да излязат и да гледат“, каза още Щерева.
Обичаят е преплетен с национални елементи. Играчите са облечени с кожуси, червени пояси, калпаци, навуща. Играе се под звуците на българска народна музика.
„Камилата“ е изработена от дървена конструкция и плат, носи се от двама души. Над камилата е направено човече от кратуна, кръстено Германчо, облечено в национална носия. „Така са я направили нашите предци и се е запазила във времето“, каза Щерева.
„Камилата“ и „хилядната“ армия тръгват от далечната държава „Арабастан“, за да обикалят света и да си изкарват прехраната с тази игра. Така „Камилата“ е дошла и в Йоглав и се е запазила като уникален обичай.
Други персонажи в обичая са войниците, баба, дядо, доктор, свещеник, музиканти, циганка, касиер, които имат свои роли и реплики и заедно изпълняват една малка „театрална постановка” с интересен сюжет, добави Щерева.
Тя каза, че хората с нетърпение очакват „камилата“, защото вярват, че тя им носи добри неща, с които животът им ще стане по-хубав. Първият стопанин, който посреща „камилата“, е кметът на село Йоглав.
След ритуала се извива голямо българско хоро, на което се хващат малки и големи, а „камилата“ играе в средата. След това участниците в обичая тръгват с шествие по улиците на селото и по покана на домакините „камилата“ играе пред къщите им.
Еленка Щерева посочи още, че в ритуала се включват младежи и малки деца, за да се съхрани традицията. „Хората в селото много са свикнали с този обичай. Възрастните самодейци го предадоха на младите и те с нетърпение го чакат. Гордеят се, че могат да покажат нещо от своето село, от своите корени“, заяви още Щерева.
Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня