Немският опит в областта на транспорта и как може да бъде приложен той в община като Кюстендил, с много и малки населени места, до които няма редовен транспорт е тема на семинар, организирано от Българската стопанска камара и фондация "Конрад Аденауер".
"Интересното е, че в Германия има такива- интелигентни транспортни системи и използват телематиката в транспорта. Например, баба Пенка от Горно Уйно може с едно натискане на бутон на устройство да заяви, че иска утре да отиде да си купи сирене в града и в уречения час идва транспортно средство", коментира за Дарик Кирил Желязков, главен директор на Българската стопанска камара. Той изрази надежда, че общината и бизнеса ще бъде намерят общ интерес в тази посока, по линия и на публично- частното партньорство.
Кметът Петър Паунов откри семинара и приветства участниците, и гостите от Германия. Главният секретар на БСК Петър Денев даде примери за потенциала, който има Кюстендил и гарантира, че камарата го лансира пред инвеститорите.
"Малко са градовете в България, за които има данни още от 45- та година на новата ера. Той е в границите на България преди Сердика. Има осем хилядолетна история и нещо малко известно има от 2 000 градска администрация. Той е овощната градина на България, има над 40 минерални извора. Един от 5- те Епископски центъра от времето на Цар Борис", заяви Петър Денев.
В БСК членуват над 42 000 действащи фирми и 263 от 300- те най- големи предприятия в страната. От скоро камарата има структура и в Кюстендил, като председател е Александър Зашев.