Черешопроизводители , кметове и кметски наместници на села с черешови масиви излязоха на протест пред сградата на община Кюстендил срещу ниските цени, на които се изкупуват черешите. В момента черешите се изкупуват за 0.60 лв. за килограм, от които на берачите се плаща по 0.30 лв. и собствениците на черешови масиви не могат да покрият разходите си. От тях се чуха предложения общинатd да отвори няколко преработвателни предприятия за череши или да осигури други фирми, които да изкупуват продукцията.
Кметът Петър Паунов се е срещнал преди ден с вицепремиера Томислав Дончев, който е поел ангажимент да съдейства пред ЕК за компенсиране на черешопроизводителите.
„Първо трябва всички черешопроизводители да се сдружат и трябват компенсационни мерки от страна на държавата и ЕС.Ние предложихме 250 евро на тон, може и да се обсъжда на декар.Вероятно става въпрос за около 1 млн. и 500 хиляди евро като компенсация.Тя е изключително важна, поне да си върнат хората част от разходите, които ас вложили като инвестиция в тези прекрасни череши.Ключово е бързото сдружаване, създаване на борса, на преработвателна база, което трябваше да се случи още преди 10 години.Надявам се , този казус , който стана сега с ембаргото към Москва ще обедини черешопроизводителите в сдружение с ясна стратегия, което да търси пазари.Заради по- хладното време ние берем последни черешите тук и всички фабрика се оказаха задръстени.Над 1000 тона пътуваха от Кюстендил за Русия, но заради затворените пазари сега между 4 и 5 млн. евро губят производителите", коментира кметът Петър Паунов.
След протеста в общинска администрация се събраха черешопроизводители, кметове и кметски наместници, които заедно с юристите на общината да поставят основите на сдружение.
Фирма „Балкан фруит", която изкупува череши в Кюстендил е със запълнен капацитет и в момента изкупуват череши от сортовете жълта драганова и розова.