Изключителен интерес и голям брой семейни посещения отбелязва Националният музей на образованието през летния сезон. От началото на юли досега през постоянната експозиция са преминали над 200 посетители с две и повече деца.
Семействата са най-вече от София, Пловдив, Варна, Русе, Силистра, Ямбол, Плевен. Засилен интерес към НМО има от почиващи в Трявна и преминаващи през Габрово туристи - от и към морските курорти.
Повечето родители споделят, че ще имат първокласници през есента и искат те да получат нагласа за първия учебен ден. За децата е изключително забавно, че мама и татко разпознават сред музейните експонати свои учебници, пособия и помагала от 80-те и 90-те години на миналия век, връщат се със спомени и забавни случки в ученическите си години.
Гостуващата изложба „Детство мое”, в която са показани над 200 детски игри и играчки от фонда на Регионален исторически музей - Шумен, също допринася за лятното оживление в НМО. Порцеланови кукли, детски колички и влакчета, музикални инструменти, миниатюрни модели на стаи, механични играчки, богато илюстровани книжки създават една невероятна атмосфера на споделено преживяване. Повечето деца за пръв път научават, че техните баби и дядовци са имали само момичешки (дама, ластик, обръч, въже) и само момчешки игри - стрелби с прашки и фунийки, стражари и апаши, ашици и чилици.
Изложбата „Детство мое” може да бъде видяна до края на септември.
Много млади педагози, ученици и деца има този сезон и в групите от Украйна и Молдова, които посещават музея според договорни отношения между НМО и Департамента за езиково и специализирано обучение към Технически университет - Габрово.
Над 300 сънародници зад граница, които са на двуседмични езикови курсове по български език в университета, се запознават с просветните традиции и историята на българското образование. За живеещите в Украйна е изключително интересно и вълнуващо да свържат музейния разказ за Васил Априлов, Николай Палаузов и Габровското училище с Одеса през първата половина на XIX век; историческата сграда на Априловската гимназия с тази на Ришельовския лицей - днес Одески национален университет "Иля Мечников".