Община Севлиево изготвя проектно предложение за създаване на Общностен център за деца и семейства", с който ще кандидатства по проекта за Социално включване на Министерството на труда и социалната политика, финансиран със средства от Световната банка. Основната цел е превенция на социалното изключване и намаляване на бедността сред децата чрез инвестиции в ранното детско развитие. Чрез подобряване на готовността на децата за включване в образователната система и подкрепата за формиране на родителски умения сред уязвимите групи родители се цели ограничаването и предаването на бедността между поколенията. Проектното предложение на Община Севлиево предвижда изграждане на Общностен център за деца и семейства, с предлагане на здравни, образователни и социални услуги на територията на цялата община.
Продължителността на проекта е 24 месеца, като през първите 12 се предвижда строителство и оборудване на Общностния център, част от който ще бъде нова детска градина, построена на мястото на ЦДГ „Радост 2", а в останалите 12 месеца ще се реализират всички дейности по предоставяне на интегрираните услуги. Една част от услугите ще се предлагат 18 месеца в съществуващите Център за обществена подкрепа и Дневен център за деца и младежи с увреждания. По проекта ще се назначи персонал за предлаганите услуги (социални работници, педагози, психолог, педиатър, медиатор - представител на уязвимата общност и др.) и ще се сформира мобилен екип за подкрепа на деца и родители в риск от населените места на общината.
Исканото финансиране по проекта ще е в рамките на максимално допустимата стойност 1200000 лв. и общинско съфинансиране - 93 000 лв. Проектът обхваща само деца на възраст от 0 до 7 години и техните родители, както и бъдещи родители от рискови групи. Услугите са разделени в две групи с оглед възрастта на целевите групи деца - за деца до 3 годишна възраст и за деца от 3 до 7 годишна възраст. Основните целеви групи деца в риск (0-7 г.) са деца от уязвими етнически групи; деца, за които родителите не полагат достатъчно грижи; деца на безработни родители; деца на родители, получаващи социални помощи; деца без личен лекар или чийто родители не са здравно осигурени; деца непосещаващи детска градина; деца с увреждания или с хронични здравословни проблеми.
Основните целеви групи родители (на деца от 0 до 7 г.) са родители от уязвими етнически групи; родители, получаващи социални помощи; безработни родители; родители на 3 и повече деца; самотни родители; бъдещи родители от уязвими групи; майки в рискова възраст; родители без или с ниско образование и такива, живеещи в лоши битови условия.Фокусът на услугите за деца до 3 годишна възраст е поставен най-вече на формирането и развитието на родителски умения, като за целта се предвиждат дейности за формиране на умения за отглеждане на децата и за подкрепа на родителите в процеса на отглеждане на децата. Ще се сформират родителски групи, ще се предоставят възможности за индивидуално консултиране, включително и чрез мобилния екип с подкрепа на място, ще се предоставя и по-специфична подкрепа за деца с увреждания и техните семейства.
За децата от 3 до 7 г. услугите основно са насочени към интеграция в детските градини и подобряване на училищната готовност. Наред с останалите дейности за групата деца от 3 до 7 г. основните услуги се фокусират върху групова и индивидуална работа с децата и техните семейства. Като за да има пълноценно социално включване ще се работи и с тези деца и родители, които не попадат в рисковите групи по проекта. Ще бъде подпомогната интеграцията на децата в риск чрез намаляване на таксите за детска градина.
По проекта се предвижда обучение на доставчиците на социални услуги и персонала в детските градини и детските ясли, което ще се осъществява от МТСП.