Добруджанската местност "Чаиря", известна с птичето си многообразие, ще бъде обявена за защитена зона по Натура 2000. Министърът на околната среда и водите Джевдет Чакъров подписа проекти на шест заповеди за обявяване на защитени територии по екомрежата, съобщиха от пресцентъра на екоминистерството.
Сред тях е и “Чаиря”, която се намира в землищата на с. Методиево и с. Генерал Колево, община Добричка, и с. Пленимир, община Ген.Тошево.
Местността "Чаиря" е разположена върху 15 хектара площ. Намира се на около 12 км североизточно от Добрич, южно от пътя за Генерал Тошево. Зоната е едно от малкото запазили се в Добруджа пасища с полуестествена степна растителност. През зимата и пролетта в северната част на територията се образуват временно залети площи, които при дъждовни години остават да съществуват до края на юни.
Международното значение на мястото се определя от факта, че през зимата във временно заливаемите площи и около тях гнездят и се хранят водолюбиви птици. Сред тях е голямата белочела гъска /Anser albifrons/, която зимува там в значими количества. През гнездовия сезон на територията има и калугерици /Vanellus vanellus/ и вечерни ветрушки /Falco vespertinus/. И двата вида през последните години силно намаляват и се очаква да бъдат включени в списъка на световно застрашените видове.
През 2005 година територията е обявена от организацията BirdLife International за Орнитологично важно място.
Защитените зони са ще бъдат обявени още в областите Силистра, Плевен, и Монтана. Пълният текст на всяка една от проектозаповедите ще бъде публикуван на сайта на министерство и ще бъде на разположение в административната сграда на съответната Регионална инспекция по околната среда и водите.
В едномесечен срок заинтересованите лица могат да представят на министъра на околната среда мотивирани писмени становища, възражения и предложения относно посочените в проектите забрани и ограничения на дейности, уточняват от МОСВ.
Вчера правителството взе решение в защитените зони по екологичната мрежа да се включват и населените места, териториите с приет общ устройствен план, концесионните площи за добив на полезни изкопаеми, както и териториите от първостепенен обществен интерес по Закона за биологичното разнообразие.