Искане за спешни мерки по проучване и изготвяне на проект за създаване на трасе от добричкото село Врачанци до Добрич, което може да осигури оток и безпрепятствено преминаване на водите, подготвят от община Добрич до Министерски съвет. Трасето е дълго около 6-7 км. и ще бъде част от превантивните мерки срещу бъдещи наводнения в района, обясни зам.-кметът на Добрич арх.Пламен Ганчев по време на днешното заседание на Общинския съвет на Добрич.
Оказва се, че природата е променила своя характер, дава ни цикличност в природните явления много по-често и в много по-големи количества, затова оразмерителните количества , по които се оразмеряват хидротехническите съоръжения по българските норми вече не изпълняват своята роля и трябва да се променят – заяви арх.Ганчев. Той съобщи още, че между 10 и 14 пъти над оразмерителните количества на хидротехническите съоръжения се е изляла вода в Добрич по време на бедствието и нищо не би могло да преведе безпрепятствено подобно количество. На този етап е ясно, че срутените от наводнението къщи в Добрич са около 6-7, още около 7-8 се държат едва и ще се наложи да бъдат съборени. Всички те са стари постройки, обяви арх.Ганчев. В момента комисии от общината правят оглед на пострадалите имоти, за да преценят кои от сградите са обитаеми.
С минута мълчание в памет на жертвите на наводненията в България се откри днешното заседание на Общинския съвет в Добрич. Кметът Детелина Николова и председателят на Общинския съвет Ангел Табаков призоваха общинските съветници да се включат с личен пример като дарят средства за пострадалите от потопа.