"Очакваме приемането на новият план за управление на Атанасовско езеро съвсем скоро. Разработването му продължава дълго време. Над 200 са коментарите и становищата по изготвянето му, които са внесени за разглеждане в МОСВ и РИОСВ - Бургас", съобщи пред Дарик ръководителят на проекта за възстановяване и дългосрочно опазване на крайбрежната лагуна Атанасовско езеро /Солта на живота/, Дияна Костовска.
По думите й, много от препоръките на еколози и природозащитници са взети под внимание. Предписателната част обаче все още се оказва проблем. Затова и в момента се прилага стария план за управление на територията, чийто период на действие е изтекъл отдавна.
Костовска допълни, че планът е необходим заради актуализирането на самата територия около езеро, която непрекъснато се променя. Нови за района се оказват и инвестиционните апетити от последните години. Как ще повлияе всеки един проект на територията или в близост до защитения резерват и какви да са изискванията към него трябва да бъде регламентирано именно чрез плана за управление на Атанасовско езеро.
Дияна Костовска даде за пример бъдещите идеи за свързване на АМ „Тракия" с АМ „Черно море". Ако проектът бъде осъществен, отсечката би преминавала на метри от бреговете на езерото. „Без ясен план ние не знаем как това би повлияло на крехката система на резервата", каза още тя.
Документът трябва да актуализира и данните за буферната зона на езерото, която се е променила съществено през последните 10 години, в които е действал стария план за управление. Установени са десетки неточности в сега съществуващите документи след дейностите по въздушно заснемане и GPS картиране.
„Имаме цял обект за наблюдение на птици, който според кадастралния план се намира във водата, а обектът си е на сушата, посещава се, мислим и за изграждането на още туристическа инфраструктура", каза още Костовска. /чийте звуковия файл:/