Петко Ковачев заяви , че при невъзможност да се отмени ратификацията, ще се опитат да въздействат върху МОСВ при оценката за въздействието върху околната среда на проекта. Смятаме че, споразумението за изграждане на петролопровода е вредно за интересите на България, каза Петко Ковачев.
Страната ни е най-ощетена и ще настояваме да се промени формата на това споразумение, ако то изобщо остане в този си вид. Според изчисленията направени от експертите на Института, страната ни ще загуби около 106 млн. евро от клауза според която , България се отказва от това да събира ДДС върху стоките и услугите свързани с изграждането на нефтопровода. Ковачев направи уточнението , че 2/3 от строителните работи ще се извършат на наша територия.
Другият притеснителен факт е че, според текста на споразумението България и Гърция не могат да се откажат, защото то е безсрочно и не е ясно какво означава текста „ до достигане на възвращаемост на проекта. От текста става ясно, че двете страни трябва да бъдат готови да правят отстъпки– с данъци и митнически сборове и т.н.
Нито един от текстовете в споразумнието обаче, не дава гаранции за опазването на околната среда в България и Гърция, както и акваторията на Черно Море. В същото време тръбопроводът ще мине в близост до зони включени в Натура 2000. Бургаският залив ще бъде подложен на нарастващ риск от инциденти в ситуация с два или три, дори четири терминала за претоварване на суров нефт и ежедневно разминаващи се танкери.Общия извод е на екоекспертите е, че споразумението не гарантира, равноправна и взаимноизгодна основа по отношение на България. Нефтопровода е ненужен, но в случая задължаващ България, при липса на всякакви еко, социални и политически гаранции.