Водещият японски производител на потребителска електроника Хитачи (Hitachi) въвежда нов метод за "вечно" съхранение на информация.
Вместо обичайните оптични способи компанията предложи да се използва плоча, изработена от кварцово стъкло, съобщават японски медии.
"Обемът на записаната информация се увеличава ежедневно, но как да се съхранява тя за следващото поколение? Досега не сме отишли по-далеч от времето, когато хората рисували предмети върху скалите" - каза при представянето един от разработчиците на системата. "Увеличил се е само рискът от загуба", добави той, като подчерта очевидната уязвимост на съществуващата в момента оптични носители като CD и твърди дискове, чиито свойства се запазват само няколко десетилетия.
Според уверенията на експертите от Хитачи, информацията, записана от лазер под формата на двоичен код в четири слоя на малка плочка от кварцово стъкло ще се съхраняват поне 100 години, ако не и завинаги.
Плочите от кварцово стъкло, предложени за нови оптични носители, могат да издържат на температури до 1000 градуса по Целзий в продължение на няколко часа, водоустойчиви са и не влизат в химически реакции с много химикали, посочва БГНЕС. От такива материали обикновено се изработват лабораторни съдове.
"Ние вярваме, че информацията ще бъде запазена за толкова дълго, докато не се счупи стъклото", казва експертът Такао Уатанабе.
Прототипът е плоча с дебелина от 2 милиметра и размери два на два сантиметра. Плътността на запис на информацията, генерирана в четирите слоя, е 40 мегабайта на квадратен инч.
В случай на търговска употреба на устройства за съхранение на данни, компанията предлага разширяване на "паметта" да се направи чрез увеличаване на дебелината на плочката.
Финансовата и индустриална група Хитачи е основана през 1910 година и обединява почти 1100 различни компании.