Американски учени установиха, че рибата-луна е напълно топлокръвна като бозайниците и птиците, което й позволява да е енергичен хищник в ледените океански дълбини, съобщиха Ройтерс и АФП, позовавайки се на публикация в
сп. "Сайънс".
Рибата тон и някои акули могат да затоплят някои части на тялото си, като мускулите, с които плуват, мозъка и очите си, за да ловуват в студените дълбоки води. Те обаче трябва да се връщат на повърхността, за да опазят важни органи като сърцето от студа. Рибата-луна буквално генерира топлина, като непрекъснато движи гръдните си перки. Така поддържа средна температура на мускулите около 4-5 градуса Целзий над околната вода. Тя има и уникална структура, която не позволява топлината й да премине в околната среда.
Риба-скачач лови плячка с "воден език"
Рибата-луна, която достига до 2 м дължина и 90 кг тегло, има малки кръвоносни съдове в хрилете, които транспортират топлата кръв от вътрешността на тялото. Тези съдове обграждат и затоплят вени близо до хрилете. Освен това тя има слой тлъстини около хрилете, сърцето и мускулите, който също ги поддържа по-топли. Топлокръвните животни - птици и бозайници, са наречени ендотермични. Те генерират собствена топлина и поддържат температура независимо от средата. Студенокръвни, или ектотермични, са земноводните, влечугите, безгръбначните и повечето риби.
Повечето време рибата-луна плува на дълбочина от 50 до 400 м. Другите риби на такава дълбочина са бавни и нападат жертвите си от засада, а не ги преследват. За разлика от тях рибата-луна плува бързо и реакциите й са мигновени. Очите и мозъкът й функционират много добре.
„Ходеща" риба хвърля светлина върху еволюционния преход от морето към сушата
Учените от американското Национално управление по изследване на океаните и атмосферата са направили откритието си, като са сложили сензори на риби-луна и са ги проследили край Калифорния.
Източник: БТА