Астрономи са открили с помощта на космическия апарат "Доун" на НАСА спящ вулкан на повърхността на планетата-джудже Церера - най-големия обект в астероидния пояс между Марс и Юпитер, предаде Асошиейтед прес, позовавайки се на публикация в сп. "Сайънс".
Учени разгадаха строежа на планетата джудже Церера
Според учените вулканът с приблизителна височина над 4 километра вероятно е изригнал за последен път преди няколко стотици милиона години. "Находката е удивителна, но напълно неочаквана", казва Кристофър Ръсел от Калифорнийския университет.
Dwarf Planet #Ceres Probably Has Ice Volcano, @NASA #DawnMission Reveals https://t.co/BCZflux0Lj pic.twitter.com/neAGcTzYKj
— Live Science (@LiveScience) 2 септември 2016 г.
Доказателства за минала вулканична дейност са откривани на много планети и техните спътници, но дали такава е имало на Церера, оставаше загадка за учените до пристигането на "Доун".
NASA discovers young cryovolcano on dwarf planet Cereshttps://t.co/FGacYdJdXo pic.twitter.com/iZDuWRyuSx
— Express Technology (@expresstechie) 2 септември 2016 г.
Куполообразният вулкан изглежда е формиран от сол и кал, за разлика от подобни формации от лед в отдалечените региони на Слънчевата система.
Dwarf planet Ceres' lonely mountain Ahuna Mons is seen in this view from @NASA_Dawn: https://t.co/0r2TLg4ji7 pic.twitter.com/BW5eLtTcXU
— NASA (@NASA) 1 септември 2016 г.
Космическият апарат "Доун" е наблюдавал вулкана на Церера няколко месеца и не е засякъл изригвания.
Източник: БТА