Европейският съюз ще трябва да се реформира, ако иска да продължи да приема нови страни членки след България и Румъния. Това предупреди комисията по конституционните въпроси на Европейския парламент, предаде Франс прес.
Реформирането на съюза преди каквото и да било бъдещо разширяване е от съществено значение, за да може той да функционира по-ефективно, по-прозрачно и по-демократично, подчерта комисията. Сред необходимите реформи се посочва въвеждането на нова система за гласуване с квалифицирано мнозинство, която би улеснила взимането на решения от Съвета на министрите, както и значителното разширяване на областите, в които решенията ще бъдат приемани с квалифицирано мнозинство, а не с единодушие.
Комисията се обяви още за увеличаване на правомощията на Европейския парламент и за създаване на поста "европейски министър на външните работи". Всички тези реформи вече са предвидени в европейската конституция, обърна внимание тя.
Комисията по конституционните въпроси на Европейския парламент одобри със 17 гласа "за", един "против" и двама "въздържали се" доклада на финландския депутат Александер Стуб. Европейският парламент ще се произнесе по текста по време на следващата си сесия.
Европейската комисия вече заяви миналата седмица, че след приемането на България и Румъния на 1 януари всяко следващо разширяване ще трябва да изчака излизането от задънената улица по въпроса за Европейската конституция, отбелязва Франс прес. Проектът, който бе отхвърлен миналата година на референдуми във Франция и Холандия, продължава да се ползва с подкрепата на мнозинството европейски депутати.