/ БГНЕС
Словакия изглеждаше като една стабилна европейска държава, но бързо бе обхваната от хаос след безпрецедентни убийства на разследващ журналист и неговата годеница.

Откриха мъртви словашки журналист и приятелката му

В реч миналия месец президентът Андрей Киска говори за страната си като за "успешна, горда и уверена в себе си". Но на 4 март заяви, че Словакия е изправена пред "сериозна политическа криза", предизвикана от застрелването на Ян Куциак и Мартина Кушнирова. Полицията каза, че убийството на Куциак и приятелката му изглежда е свързано с работата на журналиста.


Полицията търси отговор за убийството на словашки разследващ журналист

Телата им бяха намерени на 25 февруари и се развихри същинска политическа буря. На фона на разгорещена размяна на реплики между управляващата коалиция и опозицията, конспиративни теории, разпространени от премиера Роберт Фицо и неколкократните му словесни нападки срещу Киска все повече хора започнаха да застават срещу правителството на Фицо, заплашвайки дори съществуването му.

В последната си непубликувана статия 27-годишният Куциак пише за влиянието на италианската мафия в Словакия и възможните й връзки с хора, близки до Фицо. След това дойде новината, че словашките власти са били информирани от италианските си колеги за това, че мощен италиански престъпен синдикат действа в Словакия.

Погребаха годеницата на Куциак в булчинска рокля

Седем членове на групата са заподозрени за убийствата. Миналата седмица те бяха задържани, а по-късно освободени. Когато миналата седмица десетки хиляди се включиха в Словакия и в някои градове в чужбина в шествия в памет на Куциак, мнозина поискаха оставки на словашки министри. За днес са планирани масови демонстрации - този път насочени пряко срещу правителството.

"Много хора осъзнаха, че ситуацията става критична", каза Михал Вашечка, анализатор от мозъчния тръст Братиславски институт за политика. "Започна борба да не се допусне Словакия да се превърне в поредната Унгария, автокрация, контролирана от малка група олигарси."

Убитият словашки журналист писал за връзки на мафията с приближени до премиера

Реагирайки на народните настроения и засилващите се протести, Киска призова към съществени промени в правителството или предсрочни избори като изход от кризата. "Има голямо недоверие към държавата", каза Киска. " И мнозина не вярват на правоприлагащите органи. . . това недоверие е оправдано. Преминахме границата, нещата отидоха твърде далеч и вече няма връщане назад", каза той.

Фицо отвърна на удара, като обвини президента, че дестабилизира страната с помощта на унгарско-американския милиардер Джордж Сорос, с когото Киска проведе частна среща през септември в Ню Йорк. Сорос отхвърли внушенията на Фицо, че може да е свързан по какъвто и да е начин с президентските предложения и с антиправителствените протести.

Малка партия от управляващата коалиция призова за оставката на вътрешния министър Роберт Калиняк като условие за оставането й в правителството.
БТА