Метрото в Ню Йорк може да бъде стресиращо със своите тълпи от музиканти, влакове и туристи. Но сега то е и място, където нюйоркчани могат да намерят вдъхновение и да споделят най-дълбоките си чувства и мисли, съобщи VOA/Voice of America.
Матю Чавес е създателят на Subway Therapy (превод - Терапия в метрото) -инициатива, която кани пътниците да напишат своите мисли и чувства на бележки и да ги поставят на стена на спирка близо до Юниън Скуеър. Това създава впечатляващ колаж от надежди, разочарования и размисли.
Някои хора говорят за световна политика и други важни теми, но повечето от бележките са свързани с лични чувства и преживявания. Те често насърчават другите да имат страхотен ден или им напомнят, че животът им ще бъде наред.
Чавес отбелязва: “Мисля, че писането е много, много добро нещо за хората.”
Това не е първият път, когато Чавес организира терапия в метрото. След президентските избори през 2016 г. той посещава спирка в метрото и започва да разговаря с непознати. Тъй като толкова много хора искат да говорят, Чавес прибягва до използване на писалка и лепкави бележки. Обществената реакция е изключително положителна.
Чавес добавя: “Това е едно от онези неща, които наистина обединяват хората, защото те споделят мислите си анонимно по едно и също време. Това е като да четеш всички тези бележки и да осъзнаеш, че има много хора, които се чувстват по същия начин, както ти се чувстваш.”
Един участник споделя: “Току-що ме уволниха. И всъщност не се притеснявам. Вълнувам се да преследвам изкуството си и да отворя нови пътища с моя партньор.”
Разширяване на инициативата
Чавес си сътрудничи с терапевта Дина Исмаил в реализирането на програма, наречена Listening Lab, която насърчава дискурса в общността. Исмаил отбелязва разнообразието от теми, за които хората пишат в проекта Subway Therapy: “Ако попаднете тук, ще видите бележки за изборите, за световни проблеми – от Израел-Палестина до Украйна-Русия и климатичната справедливост, както и за хипопотам, който стана интернет сензация. Това е широка гама от теми, които отразяват мислите на хората.”
Терапията в метрото привлича вниманието на известната художничка Кати Голота, която направи малка рисунка на стената. Голота споделя: “Това е толкова прекрасна инсталация. В момента страната е много разделена и имаме нужда от нещо такова, за да изразим чувствата си и да се свържем с другите.”
Чавес заявява, че хилядите бележки, събрани чрез проекта му, ще бъдат предадени на Нюйоркското историческо дружество.
Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня