/ Getty
Ванга: Падне ли Сирия, очаквайте война между Изтока и Запада    

След като режимът на Башар ал-Асад беше свален, мнозина се питат какво точно се случи. В началото на офанзивата си бойци на “Хаят Тахрир ал-Шам” бяха забелязани с нашивки на “Ислямска държава”. Интерес буди и лидерът на така наречените “бунтовници” - Абу Мохамед ал-Голани. Рядко се случва САЩ да освободят техен затворник от “Ал Кайда”, особено след само пет години зад решетките. Остава основният въпрос, а именно “Cui bono” - кой печели от промените в страната?  

Изглежда, че правителството на Бенямин Нетаняху трупа най-много дивиденти. Вече има сведения, че израелски военни части са се разположили отвъд буферната зона на Голанските възвишения, като според някои източници те са на 25 км от сирийската столица Дамаск. Въпреки че официалната им причина е “опазване на местното население”, ситуацията е спокойна, а израелската армия планира необичайно дълъг престой до края на зимата. Изглежда нищо не спира Нетаняху да завземе неопределено количество сирийска територия, особено след като израелската армия унищожи сирийския флот и други ключови военни цели.  

Не е тайна, че Турция има апетити към бившите си вилаети Алепо, Рака, Хама и Дамаск. След като Сирия напълно загуби суверенитета си на международната сцена, най-вероятният начин Ердоган да придобие тези региони е чрез инициирането на местни референдуми по въпроса. Не се изключва и възможността “Хаят Тахрир ал-Шам” да бъде насочена срещу кюрдите. Преди да промени името си, групировката беше известна като “Джабхат ан-Нусра” - сирийското крило на “Ал Кайда”, което беше в тесни връзки с “Ислямска държава”. Кюрдските сили “Пешмерга” бяха острието на Запада в борбата с ИДИЛ, което би обяснило нова вражда между тях и бойците на Голани. 

Getty

Русия е в незавидна позиция, но всичко зависи от това дали страната ще съумее да запази военноморските си бази Тартус и Хмеймим. Според Главното разузнавателно управление (ГРУ) на Украйна руска военна техника вече се изтегля към Ливан, а новият режим на Голани иска да закрие базите до 20 февруари 2025 г. 

САЩ също гледа към Тартус и Хмеймим. За американците случилото се в Сирия е като коледен подарък: Русия е на път да загуби напълно присъствието си в региона, пътят на Иран към Ливан е блокиран, а ключовият им съюзник Израел може да осъществи териториалните си претенции в региона.  

Във всеки случай Голани не планира скоро да захвърли костюма, с който посреща западните делегати. В интервю за саудитската телевизия "Ал Арабия" той сподели, че организирането и провеждането на демократични избори в Сирия може да отнеме до четири години

Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня.