Силите на временното либийско правителство знаели къде се намира сваленият управник Муамар Кадафи, съобщил кореспондент на телевизия Ал Джазира, позовавайки се на шефа на Военния съвет в Триполи Абдул Хаким Белхадж, предаде Ройтерс. Ал Джазира обаче отказала да назове мястото.
Либийските бунтовници са готови да влязат в един от градовете, контролирани от лоялните на Муамар Кадафи сили, предаде ДПА.
Абу Саиф Гания, един от бунтовниците от град Бани Уалид, заяви за телевизия Ал Джазира, че са постигнали споразумение за предаване с племенните лидери на града, който скоро ще стане част от контролираните от бунтовниците райони без сражения. В Бани Уалид (около 180 км югоизточно от Триполи) живее едно от най-големите племена в Либия - уарфала.
Преговарящ от Преходния национален съвет (ПНС) заяви, че преговорите са приключили, предаде Ройтерс.
"Всичко бе свършено вчера. Поискаха още време и ние им дадохме още няколко часа", заяви Махмуд Абдул Азил на контролно-пропускателен пункт на 40 км от пустинния град.
"Днес с божията воля ще влезем. През нощта имаше сражения. Първи те стреляха срещу нас.", заяви Азил. Подкрепяните от НАТО сили на ПНС са само на 10 км от Бани Уалид, напредват и са готови да нападнат ако е необходимо 100-те лоялни на Кадафи бойци, които се намират там.
"Чакаме заповед от нашите командири да влезем в града. Казахме им, че идваме. Хората трябва да си стоят по домовете. Да се надяваме, че ще стане без кръвопролития", допълни Азил.
От своя страна либийският ислямистки военен командир Исмаил ал Салаби, помогнал при защитата на Бенгази от войските на Муамар Кадафи, призова временното правителство да подаде оставка, защото според него то е съставено от "останки на стария режим", предаде Ройтерс. Салаби също така отправи нападки срещу светски групи, които по думите му се опитват да очернят образа на ислямистите и да разпалят политически борби, които само биха облагодетелствали Кадафи.
"Ролята на изпълнителния комитет вече не е нужна, защото членовете му са останки от стария режим. Всички те би трябвало да се оттеглят, като се започне от върха на пирамидата и се стигне до долу", заяви той, имайки предвид правителството на Преходния национален съвет (ПНС) начело с Махмуд Джибрил, бивш ръководител на държавния икономически институт на Либия при режима на Кадафи.
Изказването му е признак за назряващи разцепления сред победителите в шестмесечната гражданска война в Либия. Състоящият се от 40 членове ПНС е разнородна смес от бивши служители при управлението на Кадафи, бизнесмени, учени, юристи и изгнаници. Салаби, който командва около 3000 бойци, се е сражавал в Афганистан, но отрича да има връзки с ислямистки групи извън Либия - например талибаните и Ал Каида. След началото на въстанието срещу Кадафи неговите бойци получаваха оръжие от Катар.
Салаби каза, че възнамерява да изпрати меморандум до ПНС и неговите чуждестранни съюзници с настояване да не позволяват замразените либийски авоари в чужбина, които сега се отблокират, за да се дадат на преходните власти, да отидат отново под контрола на същите служители, които са се разпореждали с тях при управлението на Кадафи.
По думите му получаваната информация е била свързана главно с борбата с тероризма и интересите на Германия в областта на сигурността. Той каза, че либийските служби са имали достъп до източници, до които германските им колеги на са имали достъп.
"С помощта на тази информация ние можехме да предотвратим терористични заплахи за нашата страна", заяви Шмидбауер, който между 1991 и 1998 г. е бил държавен министър в германското правителство.
Той обаче отбеляза, че германските служби за сигурност не са осъществявали съвместни операции с либийските си колеги. Новият либийски посланик в Германия Али Маседна ал Котани призова в интервю за "Билд ам зонтаг" за скорошно изясняване на въпроса за сътрудничеството между западни разузнавания и спецслужбите на режима на Кадафи. Изказванията бяха направени, след като в Триполи бяха намерени документи, свидетелстващи за сътрудничество между западни служби за сигурност, включително ЦРУ и МИ-5, и режима на Кадафи.
Президентът на Никарагуа Даниел Ортега потвърди подкрепата си за либийския лидер Муамар Кадафи, заявявайки, че неговото правителство не признава Преходния национален съвет (ПНС), създаден в африканската страна, предаде ИТАР-ТАСС.
Силите на НАТО "посяха вятър" в Либия, а в отговор ще получат буря, посочи Ортега. В изказване по случай 32-годишнината от създаването на никарагуанската армия той предупреди за възможните последици от операцията на НАТО в Либия, предава БТА. "Фундаменталистите без колебание ще взривяват всякакви взривни устройства при създалите се условия", изтъкна той, наричайки либийския ръководител "нашия брат, другаря Муамар Кадафи".
Ортега още веднъж призова за диалог за разрешаване на либийската криза и изтъкна необходимостта да бъдат спрени натовските бомбардировки, за да започнат преговори между Кадафи и ПНС. "Докато това не стане, няма да признаем ПНС", подчерта никарагуанският президент. Даниел Ортега каза също, че "НАТО сее ветрове в Тунис, Либия, Саудитска Арабия, Мавритания и Мароко", но че е рано да отпразнува победа предвид възможните последици.
Южна Корея ще отвори отново посолството си в Триполи, а строителните й фирми ще възобновят работата си благодарение на подобряването на сигурността, съобщи южнокорейската агенция Йонхап, цитирана от Франс прес.
Дипломатите, които заминаха за Тунис след затварянето на мисията през май, сред които и посланикът Джо Де-сик, ще се върнат тази седмица в либийската столица, допълва Йонхап, като се позовава на представител на правителството. Повечето от строителните фирми също ще възобновят работата си, за да участват във възстановяването. Близо 20 строителни фирми участваха в различни проекти в Либия на стойност 7,4 милиарда долара преди началото на бунта срещу режима на Муамар Кадафи през февруари. Сеул призна Преходния национален съвет за легитимно правителство на Либия.
Италианският министър на външните работи Франко Фратини призова международната общност и новият либийски режим да не допускат същата грешка, която беше допусната в Ирак и да не разрушават цялата структура на държавния апарат в Либия, предадоха световните агенции.
В кулоарите на политико-икономическия форум Амброзети в Чернобио, в Италия, Фратини припомни, че прочистването на държавният апарат в Ирак от членове на партията на Саддам Хюсеин Баас и разформироването на иракската армия, извършени и двете по настояване на американския администратор Пол Бремър след падането режима на Саддам Хюсеин, са оставили на улицата стотици хиляди иракчани, които са подхранили редиците на сунитския
бунт.
Фратини посочи, че в Либия не бива да бъдат отстранявани от държавната структура хора, които са работили за режима на Муамар Кадафи, но ръцете им не са били изцапани с кръв.
Дипломат номер едно на Рим потвърди доверието си в истинските лидери на Либия Мустафа Абдул Джалил и Махмуд Джибрил, каза, че те не са свързани чак толкова със стария режим, защото са изоставили отдавна Кадафи и подчерта, че е важно да се предотврати всеки опит за проникване на екстремистки групировки в структурата на новото либийско правителство.