Синът на убития либийски лидер Муамар Кадафи Сейф ал Ислам иска самолет, който да го изведе от южната пустинна част на Либия, за да може да се яви пред съда за военни престъпления в Хага, заяви източник от либийския Преходен национален съвет (ПНС), цитиран от Ройтерс.
Според служители на ПНС Сейф ал Ислам и бившият шеф на разузнаването Абдула ас Сенуси показват готовност да се предадат на правосъдието. Срещу двамата има издадени заповеди за арест от Международния наказателен съд.
Източникът от ПНС каза, че синът на Кадафи не е напуснал Либия и е намерил убежище при лидер на туарегите в пустинята. "Сейф се тревожи са своята безопасност. Той смята, че най-добрата възможност за него е да се предаде", заяви източникът. По думите му синът на Кадафи иска трета страна - може би Алжир или Тунис - да участва в сделка за прехвърлянето му в Хага. "Той иска да му бъде изпратен самолет. Той иска гаранции", каза източникът.
Бившият шеф на либийското военно разузнаване Абдула ас Сенуси е преминал от Нигер в Мали с някои от приближените си, съобщиха източници от службите за сигурност на Нигер и Мали, предаде Франс прес. "Абдула ас Сенуси пристигна в пустинята на Мали от Нигер", заяви източник от службите за сигурност на Нигер, който пожела да запази анонимност.
Информацията бе потвърдена от източник от службите за сигурност на Мали, който уточни, че Сенуси пристигнал в пустинята на Мали с "малка група мъже." Абдула ас Сенуси и Сейф ал Ислам бяха засечени във вторник близо до границата на Либия с Нигер. Сенуси беше осъден задочно на доживотен затвор от наказателния съд в Париж през март 1999 г. за участието му в атентат през 1989 г. срещу самолет на авиокомпания ЮТА, при който загинаха 170 души.
Предложението на Сейф ал Ислам да се предаде на Международния наказателен съд е тактика за печелене на време, за да избяга от Либия, заяви високопоставен представител на Преходния национален съвет, цитиран от ДПА.
"Сейф ал Ислам и Абдула ас Сенуси (шефът на разузнаването при Кадафи) знаят добре, че либийските власти ще поискат те да бъдат съдени в Либия", заяви официалният представител за панарабския вестник "Аш Шарк ал Аусат".
"Това е законно право на либийския народ, което никой, включително Международният наказателен съд, не може да оспорва", допълни представителят на ПНС, чието име не бе посочено от вестника. Сейф ал Ислам и Сенуси са издирвани от Международния наказателен съд за предполагаеми престъпления срещу човечеството, посочва БТА. "Най-вероятно това е нова стратегия за маневри и печелене на време. Ако се явят в съда, ще поискаме да бъдат съдени в Либия", изтъкна представителят.
Сейф ал Ислам и Сенуси бягат от 20 октомври, когато силите на Преходния национален съвет превзеха пристанищния град Сирт, родно място на Кадафи, където бившият лидер беше заловен и убит.
Междувременно съд в Тунис освободи от ареста бившия либийски премиер Ал Багдади ал Махмуди въпреки искането за екстрадиция от новите власти в Либия, съобщи негов адвокат, цитиран от Ройтерс. Впоследствие източник от тунизийския съд потвърди, че Махмуди вече е на свобода. Ал Багдади ал Махмуди избяга от Либия в съседен Тунис скоро след като режимът на Муамар Кадафи рухна през август. В Тунис той започна гладна стачка срещу евентуалното му репатриране.
В интервю за Ройтерс по-рано този месец, осъществено чрез негов адвокат, Махмуди каза, че не е замесен в репресиите по време на 42-годишното управление на Кадафи и че иска да сътрудничи на временното либийско правителство. Ал Багдади ал Махмуди бе премиер на Либия от 2006 г. По време на гражданската война това заявяваше пред телевизии, че НАТО умишлено убива цивилни и защищаваше Кадафи, посочва Ройтерс.
ИТАР-ТАСС уточнява, че през септември т.г. Махмуди бе осъден от тунизийски съд на шест месеца затвор за незаконни преминаване на границата. След обжалване съдът реши да го освободи, но тунизийската прокуратура бе получила искане за екстрадиция, поради което либиецът бе оставен в ареста.