Румъния и България правят козметични промени преди доклада на ЕК
Румъния и България правят козметични промени преди доклада на ЕК / netinfo

Най-новите членове на ЕС се опитват да убедят Европейската комисия, че са ефикасни в борбата с масовата корупция преди публикуването на доклада на Брюксел в края на юни, в който ще бъде направена оценка на техния напредък, съобщава EU Expands.

Спекулациите в Брюксел, че е възможно властите в Букурещ и София да бъдат наказани в края на юни с налагане на предпазни клаузи, изнервиха и двете страни. В Румъния, която разочарова страните-членки на ЕС с това, че не изправи пред съда високопоставени служители и политици, обвинени в корупция, през миналата седмица един случай излезе наяве.

Бившият премиер-социалист Адриан Нъстасе заслужи отново вниманието на медиите, когато прокуратурата на Националния департамент за борба с корупцията (DNA) разпореди той да бъде доведен в съда. Той е обвинен в подкупи и неясен произход на собствеността му. В България премиерът Сергей Станишев одобри в края на миналата седмица оставката на министъра на енергетиката Румен Овчаров в резултат на корупционен скандал. Междувременно, говорители на Европейската комисия отказват да коментират съдържанието и препоръките на доклада, който се подготвя в момента.

Комисарят на ЕС за правосъдие и вътрешен ред Франко Фратини е човекът, който отговаря за тази първа оценка на представянето на България и Румъния, но негов говорител заяви, че той не може да коментира нищо преди публикуването на доклада. Брюксел единствено посочи, че предпазните клаузи, от които се страхуват Букурещ и София, не могат да бъдат препоръчани на този етап, защото не са готови оценките за някои важни задачи, които е трябвало да бъдат изпълнени.

Двете страни ще трябва да докладват отново пред Европейската комисия за напредъка си през септември и Брюксел ще подготви още един доклад, базиран на новите факти. Предпазните клаузи, които са включени в Договора за приемане в ЕС на Румъния и България, могат да бъдат задействани в период от три години след влизането им в съюза.