Руският премиер Владимир Путин спечели убедително произведените в страната президентски избори с 63,75% от гласовете, сочат данни след обработване на над 99% от протоколите, обяви ръководителят на Централната избирателна комисия Владимир Чуров. Путин е получил гласовете на над 45 милиона избиратели.
Втори със 17,1% остава лидерът на Комунистическата партия Генадий Зюганов. Милиардерът Михаил Прохоров е трети с 6,99%, а националистът Владимир Жириновски остава четвърти с 6,37%. Пети е лидерът на центристката партия „Справедлива Русия” Сергей Миронов с 3,74%, съобщава ИТАР-ТАСС.
Броят на невалидните бюлетини в руските президентски избори е доста по-малък в сравнение с изборите за държавен глава през 2004 година и изборите за Държавна дума миналия декември. Това съобщи ръководителят на Централната избирателна комисия Владимир Чуров, предаде ИТАР-ТАСС.
За невалидни са признати 794 393 бюлетини - малко над един процент от всички подадени, уточни Чуров. С около 200 хиляди по-малко, отколкото на парламентарните избори, когато за невалидни бяха признати 1 033 000 бюлетини, или 1,57 на сто, пояснява агенцията.
Невалидните бюлетини, подадени на президентските избори през 2008 година, бяха 1,36 на сто от общия брой, напомни Чуров.
Развалените и невалидни бюлетини може донякъде да бъдат смятани и за протестно гласуване, намекна шефът на руската ЦИК. "Протестното гласуване бе много малко, по-малко, отколкото през 2008 и 2011 г.", каза той. Грешките в избирателните списъци са 1,42 на сто - повече, отколкото на изборите за Дума, но в границите на европейските норми, заяви Владимир Чуров.
По негови данни на избиратели в Русия са били издадени общо 2 092 000 удостоверения за гласуване на друго място и по предварителни данни са използвани 1,5 милиона от тях. "Това са обичайните цифри - 2 процента от участвалите в гласуването", каза Чуров.
Президентските избори очевидно бяха нагласени в полза на премиера Владимир Путин, се казва в доклада на наблюдателите от Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ), предадоха световните агенции. "Макар че кандидатите водеха предизборната си кампания без пречки, условията бяха очевидно нагласени в полза на един от кандидатите - настоящия премиер Владимир Путин. Нямаше реална надпревара, а злоупотребата с правителствени ресурси гарантира, че в нито един момент да няма съмнение кой ще е победителят", се казва в изявление на ръководителя на наблюдателската мисия Тонино Пикула. "Изборният процес се изроди при преброяването на гласовете, което бе оценено отрицателно в почти една трета от наблюдаваните избирателни секции", се казва още в доклада на наблюдателите, които също така призовават за щателно разследване на сигналите на опозицията за изборни измами.
Наблюдателите от ОНД смятат, че вчерашните избори за президент на Руската федерация са "прозрачни, произведени в условията на открита конкурентност и гласност и отговарят на демократичните норми". Това заяви в информационния център на руската ЦИК ръководителят на мисията Науриз Айдаров, заместник-председател на изпълкома на ОНД, предаде ИТАР-ТАСС. "Мисията констатира, че изборите са минали изцяло според законодателството на Руската федерация", отбеляза той.
Мисията включваше 282-ма наблюдатели от всички държави членки на ОНД, които представляваха Междупарламентарната асамблея на общността, Парламентарното събрание на съюзната държава между Русия и Беларус и изпълкома на ОНД. "В 1500-те секции, които посетихме, не е регистриран нито един факт, който да поставя под съмнение резултатите от гласуването", констатира Айдаров. Той обаче посочи конкретни нарушения по време на агитационната кампания, например повреждане на плакати и билбордове. "Някои кандидати не се държаха напълно коректно в дебатите по телевизията", добави ръководителят на наблюдателите от ОНД.
Русия изцяло спази принципите на честните и открити избори, съобщи групата на независимите наблюдатели в официално съобщение, разпространено на брифинг в Москва и цитирано от ИТАР-ТАСС. "Ние стигаме до извода, че принципите на откритост, гласност и честност и съответствие с международните норми бяха изцяло спазени", се казва в съобщението. "В посетените от нас изборни секции не бяха забелязани нарушения. Има забележки, които са от частен характер", изтъкват независимите наблюдатели.
"Обработените анкетни листове на независимите наблюдатели показват, че има единични забележки. Само в една избирателна секция наблюдателите бяха принудени да напуснат", заяви представителят на групата за международен мониторинг Клайдън Престън. "В един процент от секциите имаше проблеми с уеб камерите, в три процента от секциите нямаше предвидени специални условия за инвалиди и само в една секция при отварянето на избирателните урни продължаваше и работата по избирателните списъци. Деветдесет на сто от представителите на групата за международен мониторинг оцениха като "добър" хода на изборите за президент на Руската федерация. И само 10 на сто поставиха оценка "удовлетворителен". Лоши оценки, както виждате, няма", изтъкна Престън.
Руският президент Дмитрий Медведев приветства победата на премиера Владимир Путин. „Днес у нас е много хубав ден”, възкликна Медведев на снощния митинг в центъра на Москва в подкрепа на Путин. „Благодаря ви, че сте тук, благодаря ви, че сте с нас. Благодаря ви, че поддържате нашия кандидат - Владимир Владимирович Путин”, се обърна той към събралото се множество.
Медведев не подложи победата на Путин на ни най-малко съмнение и увери, че тя „е много необходима на всички нас”. „Тази победа е нужна, за да бъде нашата страна съвременна, силна и независима и ние на никого няма да я отстъпим”, подчерта той.
Медведев бе посоченият от Путин кандидат на предишните президентски избори в Русия - през 2008 г. - на които премиерът не можеше да се кандидатира, тъй като по конституция държавният глава няма право на повече от два поредни мандата.
Владимир Пути взе близо 100 процента от вота в Чечения, но не стигна 50 процента в Москва, сочат последните публикувани днес резултати, цитирани от Франс прес. В Чечения Путин е получил 99,76 процента от гласовете. Другите четирима кандидати са с резултати между 0,02 и 0,03 процента.
В други руски кавказки републики Путин както обикновено постави рекорди - 92 процента в Ингушетия, 92,8 процента в Дагестан и 91,36 процента в Карачаево-Черкезия.
Първенец е село Гордеевски в Брянска област, където Путин печели 100 процента от гласовете спрямо "само" 65,77 процента средно за областта.
В република Тува Путин е получил 90 процента от гласовете. Двамата му основни съперници лидерът на комунистите Генадий Зюганов и милиардерът Михаил Прохоров взимат съответно 4,3 и 1,98 процента.
В Сибир Путин е постигнал най-ниския резултат в Иркутска област с относително скромните 55,4 процента. На парламентарните избори през декември партията му "Единна Русия" регистрира един от най-слабите си резултати в тази област - само 34,93 процента от гласовете подкрепа.
В Мордова и Татарстан Путин получава съответно 87 и 83 процента. В тези две републики южно от Москва той е постигал високи резултати и на предишните президентски избори от 2004 г. (91,35 и 83 процента).
В Москва Путин е спечелил само 47 процента от гласовете спрямо 68,6 процента на президентските избори от 2004 г. Той е следван от милиардера Михаил Прохоров с около 20 процента. Този новодошъл на политическата сцена кандидат се възползва основно от вота на средната класа в големите градове. В 20 избирателни секции Прохоров дори изпреварва Путин.
В родния си Санкт Петербург, втория по големина град в Русия, Путин получава 58,7 процента от гласовете, което е по-малко от предишните му участия - на президентските избори от 2000 и 2004 г. той получи там съответно 62 и 75 процента.
В Сочи избирателната активност е била 66,81 процента, или 206 700 избиратели, предаде ИТАР-ТАСС. Това е по-малко от общата активност в Краснодарския край, която е била 70,87 процента. В Сочи за Путин са гласували 61,01 процента от избирателите, или 126 148 души. Зюганов взема 15,66 процента, Прохоров - 11,65 процента, Владимир Жириновски - 6,76 процента и Сергей Миронов - 3,25 процента.
В целия Краснодарски край Путин печели 63,68 процента, Зюганов - 18,46 процента, Прохоров - 6,73 процента, Жириновски - 6,73 процента и Миронов - 3,31 процента.
Най-активни при гласуването са били строителите на олимпийските обекти - 84 процента от тях са отишли до урните, отбелязва ИТАР-ТАСС.
Путин бе поздравен от двама от основните си претенденти - националиста Владимир Жириновски и центриста Сергей Миронов, предаде ИТАР-ТАСС, като се позова на неговия прессекретар Дмитрий Песков. Путин се чу по телефона и с милиардера Михаил Прохоров, който е на трето място в надпреварата, но не и със своя подгласник - лидера на комунистите Генадий Зюганов - който обяви, че не признава резултатите.
Владимир Путин завърши дългия изборен ден със стих на Сергей Есенин, предаде ИТАР-ТАСС. Путин припомни, че когато на митинга в негова подкрепа на
стадион „Лужники” в Москва на 23 февруари е цитирал Лермонтов, някой от множеството извикал: „Давай и Есенин!”. „Сега, в тази обстановка, бих искал да си спомня и за Есенин”, каза той и цитира стиховете на поета:
„Извика ли война свещена:
Оставиш ли Русия, ще живееш в рая!
Тогава ще река: Не искам рай,
Дайте моята родина!”
Преди това Путин благодари на своя предизборен щаб за съвместната работа в хода на предизборната кампания. „Предстои ни да направим още много за нашата страна и народ”, подчерта той, като увери, че всичко, което е обещал преди изборите, ще бъде изпълнено.
Прессекретарят на Владимир Путин Дмитрий Песков даде да се разбере, че новоизбраният руски президент ще продължи диалога с опозицията и е готов да изслушва конструктивни предложения. „Путин бе, е и ще остане пълен прагматик и в политиката, и във всички останали области”, подчерта той.
Отказът на победителя на президентските избори да отдели време, за да отговори на въпросите на журналистите в предизборния му щаб, неговият прессекретар обясни с късния час и умората. Песков обеща, че Путин ще даде пресконференция в близките дни, обобщава БТА.
Когато Владимир Путин се появи снощи пред около 110 000 свои привърженици близо до Кремъл след триумфалната си победа на президентските избори в Русия, по дясната му буза се стичаше сълза, която влиза в разрез с неговия имидж на силен човек, отбелязва АФП.
Малко по-късно, докато Путин бе заобиколен от свои привърженици в предизборния си щаб, въпросът, който вече вълнуваше блогосферата, бе: наистина ли е плакал той? Сълзите бяха истински, но бяха причинени от вятъра, отговори самият премиер, който има черен колан по джудо и често е заснеман от камерите в образ на мачо.
Не всички обаче приеха неговото обяснение, като критиците не пропуснаха да го нападнат. „Вова, Москва не вярва на сълзи”, написа в Twitter блогърът Славик Зехнер в игра на думи с известния съветски филм от 1979 г.
Харизматичният опозиционер Алексей Навални също реагира с ирония: „Днес нашият лидер имаше основателна причина да плаче. Той се огледа около себе си и си каза: „Господи, какво всъщност направих?”. ИТАР-ТАСС отбелязва, че макар Путин да е обяснил впоследствие, че очите му са заблестели „от вятъра”, той очевидно не е успял да скрие своите емоции.