Късно снощи Дейвид Камерън съобщи, че е успял да договори специален статут на Великобритания в ЕС, след споразумението за реформи, постигнато с 27-те му колеги в Брюксел. Той заяви, че "с цялото си сърце и душа" ще води кампания за оставането на Великобритания в ЕС, предаде Ройтерс.
Камерън договори на Великобритания специален статут в ЕС
Източноевропейските страни само частично успяха да ограничат съкращенията на Камерън на социалните помощи - за новодошлите, вместо за всички над 1 милион работници - европейски имигранти, които вече живеят в кралството. В крайна сметка и двете страни получиха нещо, с което да се похвалят, отбелязва Ройтерс.
Дейвид Камерън се натъкна на неочаквано твърда съпротива от Франция относно финансовата регулация. На пресконференция след срещата президентът Франсоа Оланд изрази задоволство, че в споразумението няма отклоняване от европейските правила.
Великобритания и сега има специален статут в Европа, винаги го е имала - тя не е в Шенген, не е в еврозоната, не е в Хартата за правата, каза той.
Важното е, че няма нарушаване на правилата на единния пазар, не е предвидено преразглеждане на основополагащите договори, нито право на вето на кралството върху еврозоната, което за Франция е много важно, подчерта Оланд.
Компромис, общо взето благоприятен за Великобритания, бе намерен за френските опасения от диференцирано третиране на лондонските банки извън еврозоната, както и за недоволството на Белгия, че Лондон поставя прецедент и за други държави да загърбят европейската интеграция.
Камерън ще се бори със "сърце и душа" за оставането на Великобритания в ЕС
Белгия постигна и т.нар. клауза за самоунищожаване, според която цялата сделка ще бъде невалидна, ако на референдума Великобритания гласува да напусне ЕС. Това изключва повторно предоговаряне. Камерън също искаше да обезвреди аргумента на някои британски евроскептици, че вот за "брекзит" ще доведе до по-добра сделка. "Идеята, че вот за излизане от ЕС би довел до цяло ново договаряне е пълна глупост (is for the birds)", каза той.
Рисковете за стратегията на Камерън бяха демонстрирани вчера, когато социологическо проучване показа, че кампанията за напускане на блока има два пункта преднина - подкрепа от 36% срещу 34% желаещи оставане, 7% нямащи намерение да гласуват и 23% нерешили как да гласуват.
Може би най-голямата заплаха за кампанията на Камерън може да дойде от кмета на Лондон Борис Джонсън, който още не е казал чия страна ще вземе в битката, която може да се окаже съдбоносна за Камерън.
В Лондон евроскептичните привържениците на Брекзит бързо отхвърлиха сделката като слаб документ без покритие. Прехвалената "сделка на Дейв" не струва дори хартията, на която е написана, заяви Найджъл Фараж, лидер на ЮКИП - Партията на независимостта на Обединеното кралство.
"Това е наистина жалка сделка. Ние сме достатъчно добри, за да бъдем независима, самоуправляваща се нация извън ЕС. Референдумът е златната ни възможност. Искат от нас да останем в съюз, който сега прилича на горяща сграда. Има спасителен авариен изход, предлагам да го използваме", каза Фарадж, цитиран от ДПА и АП.
Матю Елиът, лидер на друга евроскептична група "Vote Leave", нарече споразумението на Камерън "куха сделка".
"Той сега ще тръби победа, то това е напълно куха победа. Най-важното, тя не е юридически обвързваща и може да бъде развалена от европейските политици или неизборните съдии на ЕС, така че няма да има по-голяма сила от един договор без подпис", бяха неговите думи.
Единодушна подкрепа за сделката за оставане на Великобритания в ЕС
В крайна сметка всичко зависи от британските избиратели. Премиерът Камерън вече обеща скоро да назове дата за референдум. Смята се, че вероятно това ще е краят на юни, евентуално 23 юни.
Източник: БТА