Дълбоко вярвам, че съхраняването на природата трябва да бъде фундаментален приоритет, заявява служебният премиер Стефан Янев в позиция, публикувана на официалната Фейсбук страница на Министерския съвет. Премиерът посочва каква ще бъде българската позиция по повод предизвикателствата, свързани с изменението на климата, която предстои да очертае в изказването си на Световната среща на лидерите в Глазгоу.

Генералният секретар на ООН призова света да спре да третира природата като тоалетна

"Бъдещето не само на нашата нация, но и перспективата на човечеството зависи от способността ни да действаме мъдро и отговорно - тук и сега. В този смисъл опазването на околната среда е цивилизационен избор - необходима инвестиция в пълноценния и здравословен живот на нашите деца и внуци. Правейки го, ние поставяме основите на един по-добър свят за следващите поколения, гарантираме възможността за устойчиво икономическо развитие и даваме шанс и хоризонт на човечеството. Считам, че тази перспектива осмисля усилията, които полагаме, борейки се за климатична неутралност", посочва министър-председателят.

"Но постигането на климатична неутралност е цел, която можем да постигнем единствено заедно. В този процес е важно да бъдем прецизни, гъвкави и разумни, съобразявайки се с националните особености на държавите. Никой не трябва да бъде изоставен, никой не трябва да бъде ощетен в процеса на зеления преход", смята Стефан Янев.

Байдън: В разрастващата се катастрофа има невероятна възможност

Според премиера трансформацията е необходима, но тя трябва да бъде справедлива, за да е успешна. "Затова считам, че скоростта за постигането й не е определяща. Определящи са солидарността, разумният подход и консенсусът, че необходимите реформи трябва да се правят, когато сме готови и когато сме сигурни, че сме защитили националните си икономически и социални системи. Защото съм уверен, че само жизнеспособни икономики могат да се трансформират успешно в контекста на зеления преход", посочва още в българската позиция Стефан Янев.
БТА