Прекратиха публичния достъп до трупа на Муамар Кадафи
Прекратиха публичния достъп до трупа на Муамар Кадафи / снимки: Reuters

Тялото на убития бивш либийски лидер Муамар Кадафи вече няма да бъде изложено за публичен показ и охранителите са затворили вратите на хладилното помещение, където то се съхранява след смъртта му преди четири дни. Това съобщи представител на временното ръководство на Либия, цитиран от Ройтерс.

По думите на представителя на Преходния национален съвет от 15.00 ч. местно време (13,00 ч. по Гринуич) е прекратен публичният достъп до трупа, а вратите на комплекса с хладилния контейнер са били затворени половин час по-късно. В същия комплекс бяха изложени за показ и мъртвите тела на един от синовете на Кадафи и бившия му командващ армията, припомня Ройтерс.

Разлагащото се тяло на Муамар Кадафи беше изложено на показ, за да могат либийците да видят с очите си, че сваленият лидер е мъртъв, предаде Ройтерс. Бойците, охраняващи труповете на Кадафи, сина му Мутасим и министъра на отбраната при бившия режим Абу Бакр Юнис, бяха поставили найлони под разлагащите се тела в хладилно помещение на пазара в град Мисрата. На посетителите се раздават хирургически маски, които да ги предпазват от разнасящата се смрад.

Малцина либийци се тормозят с мисли за това как Кадафи и хората от обкръжението му са били убити или защо труповете им са изложени на показ толкова дълго в разрез с ислямската традиция, според която мъртвото тяло трябва да бъде погребано до ден. "Бог превърна фараона в пример за другите. Ако беше добър човек, щяхме да сме го погребали. Но той си избра тази съдба", каза един от посетителите. "Дойдох тук, за да се уверя със собствените си очи. Всички либийци трябва да го видят", заяви друг човек, пропътувал 400 км, за да види телата.

Убийството на свалени диктатори не е нещо ново - в най-новата история на Европа подобна съдба сполетя Николае Чаушеску в Румъния през 1989 г. и Бенито Мусолини в Италия през 1945 година. Някои от чуждестранните съюзници на антикадафистите обаче изразяват тревога от отношението към Кадафи след залавянето му и след неговата смърт. Те се безпокоят, че новите управници на Либия няма да изпълнят обещанието си, че ще зачитат правата на човека.

Прекратиха публичния достъп до трупа на Муамар Кадафи
netinfo

Погребенията на Кадафи и убитите хора от обкръжението му се забавя заради спорове между оформящите се фракции в Преходния национален съвет (ПНС) за това къде да бъдат пренесени телата. ПНС иска те да бъдат погребани на тайно място, така че гробовете да не се превърнат в места за поклонение за поддръжниците на Кадафи, предава БТА. Но властите в Мисрата са против това телата да бъдат погребани на територията на града. Племето на Кадафи, населяващо околностите на град Сирт, настоява да получи тялото му, за да го погребе там. Желанието на Кадафи беше да бъде погребан в Сирт.

Междувременно стана ясно, че временният либийски лидер Мустафа Абдул Джалил е наредил да се направи разследване на смъртта на Муамар Кадафи, отстъпвайки на натиска от САЩ и международната общност, предаде Асошиейтед прес. На пресконференция в източния град Бенгази Джалил каза, че Преходният национален съвет е съставил комисия, която да разследва противоречивите съобщения за това как е умрял диктаторът, управлявал Либия четири десетилетия. "За да отговорим на международните искания, решихме да създадем анкетна комисия за обстоятелствата около смъртта на Кадафи", каза Джалил.

Снимки на окървавения Кадафи от момента на залавянето му породиха въпроси дали той е бил убит при престрелка, както твърдят новите либийски власти, или е бил екзекутиран без съд и присъда.

Джалил отново намекна, че Кадафи може да е убит от собствените му привърженици, за да му попречат да ги уличи в злодеяния по време на режима. "Нека се запитаме кой има интерес от факта Кадафи да не бъде съден. Либийците искат да го съдят за това, което им е сторил - за екзекуциите, затворите и корупцията", каза ръководителят на ПНС. Той добави, че "свободните либийци са искали да вкарат Кадафи в затвора и да го унижават колкото е възможно по-дълго". Според Джалил онези, които са искали Кадафи да е убит, са били негови привърженици или "са имали роля по негово време и смъртта му им е от полза".

Международни правозащитни групи от САЩ, Великобритания и други страни поискаха да се разследва дали бившите бунтовници са убили ранения Муамар Кадафи, след като са го извадили от дренажната тръба край Сирт. Освен това критици казват, че страховитото зрелище на неговия труп, който вече четвърти ден лежи във фризер на публичен показ, поставя под съмнение дали новото либийско ръководство признава върховенството на закона, посочва АП.

Прекратиха публичния достъп до трупа на Муамар Кадафи
netinfo

Бившият кубински лидер Фидел Кастро разкритикува НАТО за ролята на алианса в свалянето на Муамар Кадафи, като каза, че "бруталният военен съюз е станал най-коварният инструмент за потисничество, познат в историята на човечеството", предаде Ройтерс. 85-годишният Кастро изрази възмущението си от убийството на Кадафи и отношението към тялото му, което по думите му е било "отвлечено и изложено като военен трофей". Според него това "нарушава най-основните принципи на мюсюлманските норми и други религиозни вярвания".

Той направи коментара в статия, публикувана от държавните медии в Куба. Това е първото му изказване след смъртта на Кадафи. Бившият кубински лидер критикува операцията на НАТО в Либия още от нейното начало и определя алианса като инструмент на дългогодишния враг на Куба - САЩ. Кадафи беше приятел на Кастро, който го хвалеше за неговата съпротива. Миналия месец Куба изведе дипломатите си от Либия и заяви, че няма да признае Преходния национален съвет или каквото и да е правителство, установено с помощта на чужда намеса.