Предизборната битка през 2022 г. между Лула и Болсонаро е най-ожесточената в историята на бразилската демокрация
В понеделник бразилците отбелязаха годишнина от обсадата на президентския дворец, парламента и други сгради в столицата Бразилия от поддръжници на бившия президент Жаир Болсонаро, които оспорваха изборите, довели до връщането на президента Лула да Силва на поста.

Мнозина сравняват обсадата с нападението през 2021 г. от привърженици на бившия американски президент Доналд Тръмп срещу Капитолия в САЩ.  

Това разказва журналистът на Voice of America (VOA), Едгар Масиел в своя репортаж от Сао Пауло. Масиел съобщава, че една година по-късно, въпреки усилията за помирение, бразилците остават силно разделени.  

Една седмица след встъпването в длъжност на настоящия президент Лула, в Бразилия протестиращи, облечени в зелено и жълто, поддръжници на бившия президент Жаир Болсонаро нахлуват в обществени сгради.  

Предизборната битка през 2022 г. между Лула и Болсонаро е най-ожесточената в историята на бразилската демокрация. Лула спечели с два милиона гласа, а поддръжниците на Болсонаро твърдяха, че електронните машини за гласуване са били подправени, за да осигурят победата му. 
Недоволни от резултатите, те опустошиха президентския дворец на Бразилия, Паласиу ду Планалту, Националния конгрес и Върховния съд. Полицията арестува повече от две хиляди души, съобщава VOA

Една година по-късно производството срещу предполагаемите извършители продължава. Тъй като обсадата се счита за престъпление срещу държавата, делата се поемат от Върховния съд. 66 души са в ареста, като 30 от тях вече са осъдени за опит за сваляне на ръководството.

Присъдите варират до 17 години затвор.  

През 2023 г. комисия на Конгреса обвинява бившия президент Болсонаро, че е участвал в организирането на нападенията. Срещу Болсонаро се води разследване, но не са му повдигнати обвинения. Бившият лидер твърди, че по време на конгресното разследване му е било отказано правото да се защити. 

Според публикувано в неделя проучване, проведено от  Quaest Institute, девет от десет бразилци не одобряват протестите.   

Една година по-късно сред много бразилци се наблюдава безпокойство, предава VOA.   

"Мисля, че всеки гласоподавател, който е гласувал, се е почувствал засегнат от нахлуването. Сякаш гласът ми не беше приет", казва Ектор Гомеш, учител по биология, който все още се чувства разтревожен от инцидентите преди една година.  

"Семейството ми е евангелистко и мнозинството гласува за Болсонаро. Дори година по-късно все още има спорове и съперничество. Имам чувството, че все още сме разделени като държава", смята Патрисия Толентино. 

За да отбележи една година от атентатите, президентът Лула свиква политически лидери, министри и губернатори на церемония в Бразилия, съобщава Едгар Масиел.  

През 2023 г. правителството на Лула работи за намаляване на антидемократичния натиск с положителни икономически резултати. Правителството завърши годината с ниво на безработица от седем пункта - най-ниското от 2015 г. насам. Инфлацията също е намаляла, а правителството отчита повишаване на средния доход на бразилците.   

"Това не е противоотрова или безпогрешна ваксина. Бразилското общество остава разделено. Ако изборите бяха днес, социологическите проучвания показват, че Лула и Болсонаро все още щяха да си поделят гласовете на избирателите. Политиката е конструкция, а бразилската демокрация остава крехка", смята политологът Родриго Прандо. Добрите икономически показатели не са достатъчни, за да се решат различията между левите поддръжници на Лула и десните поддръжници на Болсонаро, категоричен е той. 

Експертите предупреждават, че тези разделения няма да приключат скоро в Бразилия. Болсонаро не може да се кандидатира отново, но неговите десни поддръжници са решени да поставят на власт през 2026 г. кандидат със сходни възгледи и да отстранят левицата от властта. В същото време левите са решени да я задържат, коментира журналистът на VOA.
Voice of America (VOA)/vesti.bg